Nie czekaj na informację zwrotną (feedback czy feedforward)

Menedżer i specjalista do dynamicznego rozwoju potrzebuje wskazówek jak się rozwijać. Tylko kto lubi feedback i czy tak naprawdę z niego korzystamy?

Większość z nas, a na pewno pracujący w korporacjach, spotkała się pojęciem "feedback". Jest to powszechnie znany sposób modelowania zachowań. Dotyczy pożądanych i niepożądanych zachowań, często wiąże się z niewygodną rozmową. Dlatego wielu menedżerów i pracowników nie korzysta z niego w pełni. W końcu słuchanie o tym, co zrobiliśmy źle, nieodpowiednio i poniżej oczekiwań to żadna przyjemność.

Możemy zmienić tylko przyszłość, więc po, co roztrząsać historię?

Marshall Goldsmith, doceniony przez Forbes, Economist i Wall Street Journal za wkład w rozwój przywództwa, wskazuje alternatywę. Jest szczególnie przydatna dla menedżerów i ludzi osiągających sukces. Oni lubią znajdywać pomysły, które mają pomóc im osiągać cele.

Feedforward (dosłowne przetłumaczenie może być niezrozumiałe) to odwrócone podejście do zbierania wskazówek lub wspierania innych w rozwoju. Jest skuteczne, a najważniejsze, minimalizuje trudne emocje w rozmowie przełożonego z podwładnym.

Feedforward można wziąć od każdego znającego interesujący nasz temat. Nawet nie musimy mieć wspólnych doświadczeń z pytaną osobą. Jest szybszy od feedbacku, który często przeradza się w godzinne, nerwowe spotkania. Jego stosowanie jest dosyć proste, wymaga tylko ćwiczenia dla wyrobienia nawyków.

Feedforward składa się z czterech kroków:

  1. Wybierz 1 obszar, swoje zachowanie lub umiejętność, którą chcesz rozwinąć. Zmiana w tym obszarze powinna wywrzeć istotną, pozytywną różnicę w twoim życiu lub pracy  – np. „Chcę lepiej komunikować moje oczekiwania”.
  2. Opisz swój cel rozmówcy (podwładny, szef, przyjaciel, partner, obcy w samolocie) – np. „Chcę lepiej komunikować moje oczekiwania, tak, żeby moi pracownicy dokładnie wiedzieli co mają robić”.
  3. Poproś o 2-3 pomysły osiągnięcia celu. Jeśli znasz tą osobę nie pozwól jej komentować przeszłości, może dzielić się pomysłami na przyszłość - „Chcę lepiej komunikować moje oczekiwania, tak, żeby moi pracownicy dokładnie wiedzieli co mają robić. Co wg. Ciebie mógłbym zrobić, żeby to osiągnąć?”.
  4. Słuchaj uważnie pomysłów, zapisz je. Na końcu powiedz „DZIĘKUJĘ”.

Najlepiej jest powtórzyć kroki 2-4 z kilkoma osobami. Można dzięki temu zebrać worek pomysłów do wyboru.

Przestrzeganie kilku zasad zmienia typowe pytanie o radę, skuteczne narzędzie w rękach menedżerów i pracowników. Pamiętaj:

  • Poproś o pozytywne, proste pomysły.
  • Wysłuchaj bez pytań, komentarzy lub ocen – np. to się u mnie nie sprawdzi, myślałem już o tym, nie jestem pewien, nie wierzę w takie rzeczy, to dobry pomysł, ciekawe podejście, super.
  • Nie obiecuj, że wykorzystasz którykolwiek pomysł. Lepiej powiedz, że zastanowisz się nad nimi.

Jeśli masz umiejętność, pytanie lub problem, z którym chcesz sobie poradzić, zachęcam do wypróbowania techniki feedforward przynajmniej w jednym przypadku. Zobaczysz jaką ma siłę.

Active Strategy Sp. z o.o.

ul. Kolista 14/22

54-152 Wrocław

NIP: 8943065098

KRS: 0000570503

REGON: 362233488

X