6 sposobów na milczący zespół – ekspresowy poradnik

Podczas rozmów z przedsiębiorcami, menedżerami czy liderami zespołów zaobserwowałam, że ich obawy najczęściej dotyczą negatywnego wpływu pracy zdalnej na rozwój i funkcjonowanie firm. Ich obawy powstają zazwyczaj z przekonania, że ta forma pracy utrudnia kontrolę pracowników, a co za tym idzie przynosi niekorzystne skutki.


Brak bezpośredniego kontaktu i strach przed pogorszeniem relacji pomiędzy pracownikami a firmą może doprowadzić do utraty przynależności do miejsca pracy, a w konsekwencji - rezygnacji z niej. Po miesiącach intensywnego planowania działań, zmian strategii i wzmożonej aktywności pracowników zmuszonych połączyć życie prywatne z biznesowym w jednym miejscu, spada ich zaangażowanie i motywacja. Skutkiem wyczerpania energii zespołów rozproszonych może być zmniejszenie aktywności na spotkaniach online, podczas których coraz częściej zapada niezręczna cisza i rzadko kiedy możemy zobaczyć twarze naszych kolegów i koleżanek z pracy. 

Jak w takich chwilach zadbać o aktywność pracowników?

6 sposobów na milczący zespół

  1. Zachęcaj uczestników do włączania kamerek podczas spotkań online

  2. Stawiaj przed uczestnikami niestandardowe pytania (możesz skorzystać z naszej listy 100 pytań)

  3. Nie przedłużaj niepotrzebnie spotkań - zadbaj o to, aby były krótkie, ale wartościowe

  4. Wykorzystaj metody i narzędzia pobudzające uczestników do działania i zachęcające do rozmowy

  5. Wprowadź inspirującą atmosferę i trochę humoru, aby ożywić spotkania

  6. Zadbaj, aby każdy mógł się wypowiedzieć

Wykorzystujesz te metody, ale nie dostrzegasz żadnych zmian?

Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, dlaczego Twój zespół przestał się angażować jest zapytanie pracowników, czego im brakuje i w czym możesz im pomóc? Jaka forma spotkań byłaby dla nich ciekawa?

Dzięki szczerej rozmowie masz szansę poznać przyczyny braku zaangażowania, a być może, pracownicy odważą się także podzielić swoimi opiniami i wrażeniami ze spotkań, które dla nich organizujesz.

 

 

Autor: Ewa Gomułka

Active Strategy Sp. z o.o.

ul. Kolista 14/22

54-152 Wrocław

NIP: 8943065098

KRS: 0000570503

REGON: 362233488

X