Brak bezpośredniego kontaktu i strach przed pogorszeniem relacji pomiędzy pracownikami a firmą może doprowadzić do utraty przynależności do miejsca pracy, a w konsekwencji - rezygnacji z niej. Po miesiącach intensywnego planowania działań, zmian strategii i wzmożonej aktywności pracowników zmuszonych połączyć życie prywatne z biznesowym w jednym miejscu, spada ich zaangażowanie i motywacja. Skutkiem wyczerpania energii zespołów rozproszonych może być zmniejszenie aktywności na spotkaniach online, podczas których coraz częściej zapada niezręczna cisza i rzadko kiedy możemy zobaczyć twarze naszych kolegów i koleżanek z pracy.
6 sposobów na milczący zespół
Zachęcaj uczestników do włączania kamerek podczas spotkań online
Stawiaj przed uczestnikami niestandardowe pytania (możesz skorzystać z naszej listy 100 pytań)
Nie przedłużaj niepotrzebnie spotkań - zadbaj o to, aby były krótkie, ale wartościowe
Wykorzystaj metody i narzędzia pobudzające uczestników do działania i zachęcające do rozmowy
Wprowadź inspirującą atmosferę i trochę humoru, aby ożywić spotkania
Zadbaj, aby każdy mógł się wypowiedzieć
Wykorzystujesz te metody, ale nie dostrzegasz żadnych zmian?
Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, dlaczego Twój zespół przestał się angażować jest zapytanie pracowników, czego im brakuje i w czym możesz im pomóc? Jaka forma spotkań byłaby dla nich ciekawa?
Dzięki szczerej rozmowie masz szansę poznać przyczyny braku zaangażowania, a być może, pracownicy odważą się także podzielić swoimi opiniami i wrażeniami ze spotkań, które dla nich organizujesz.
Autor: Ewa Gomułka