6 wskazówek dla budowania relacji z pracownikami online

W czasach, gdy kontaktujemy się głównie online, nie możemy zapominać o budowaniu i umacnianiu więzi pomiędzy pracownikami. Z chwilą przeniesienia naszych codziennych rozmów do wirtualnego świata, samo opanowanie nowych narzędzi nie stanowiło większego problemu, jednak osobną kwestią jest utrzymanie relacji na odpowiednim poziomie.

Wielu z nas świetnie poradziło sobie z przystosowaniem do pracy zdalnej, a przedsiębiorstwa sprawnie zorganizowały narzędzia, dzięki którym mogły kontynuować swoje działania w rozproszonym zespole

Obecna praca zdalna stała się codziennością, jednak pracodawcy i działy HR muszą zmierzyć się z kolejnymi wyzwaniami - spadkami poziomów zaangażowania i efektywności, a co za tym idzie - osłabieniem więzi i pogorszeniem się relacji pomiędzy pracownikami, liderami i kadrą zarządzającą. 

Pracodawcy zastanawiają się nad metodami i narzędziami do zarządzania relacjami w firmie, które poprawią obecny stan i zbudują lojalność u swoich zdalnych pracowników. 

 

Jak budować utożsamianie się z wirtualną firmą?

Pracodawcy obawiają się emocjonalnego oddalania się pracowników od wartości i misji przedsiębiorstw, a także zwiększenia skłonności do poszukiwania nowego miejsca pracy z powodu braku zaangażowania - może to przyczynić się do braku poczucia przynależności do firmy i pogorszenia relacji z klientami. 

 

6 kluczowych wskazówek
dla budowania i utrzymania relacji oraz więzi z firmą, w której dominuje zdalna forma pracy

 1. Pozostań w kontakcie z pracownikami
  Mądry szef wie, że przykład idzie z góry, więc jeśli zależy Ci na tym, aby Twoi pracownicy utrzymali relacje podczas pracy zdalnej, inicjuj kontakty, zadawaj pytania i reaguj na ich potrzeby.

 2. Wprowadź, utrzymuj i dbaj o zwyczaje i rytuały zespołów
  Tylko systematyczne działania pomogą Ci w podtrzymaniu więzi z pracownikami, dzięki czemu wzmocnisz ich więź z firmą. Pamiętaj, że ludzie bardzo często odchodzą od swojego lidera, a nie od firmy - zadbaj o tę relację.

 3. Ustal kanały komunikacji oraz ich częstotliwość
  Wprowadź stałe zasady i pilnuj systematyczności. Pamiętaj, kiedy Twoja energia opada, obniża się także chęć kontaktowania się z zespołem - przykład zawsze idzie z góry!

 4. Buduj zaufanie codziennie
  Wprowadź lub zachowaj transparentność - dbaj o rzetelne informowanie swoich pracowników i stosuj stały, bieżący feedback. Pamiętaj, aby być otwartym na feedback ze strony pracowników.

 5. Nie zapominaj o integracji
  Wprowadzaj formy zdalnej integracji - pytaj o potrzeby i oczekiwania pracowników, uwzględniaj ich pomysły i angażuj do samodzielnego organizowania spotkań.

 6. Przekazuj bieżący feedback
  Doceniaj i okazuj swoje uznanie wobec pracowników. Celebruj ich sukcesy i drobne uroczystości, a także dbaj o rozwój i spotykaj się z nimi prywatnie (1:1).

   

  Te wskazówki to nie wszystko, co możesz zrobić, aby budować i umacniać relacje w zespołach. Pamiętaj, że nic nie zastąpi kontaktów offline, więc jeśli masz możliwość - stwórz przestrzeń do spotkań na żywo, dbając przy tym o bezpieczeństwo i komfort pracowników. 

  Wielu z nas tęskni za bezpośrednimi rozmowami - uwzględnij tę potrzebę w swojej organizacji i zadbaj o samopoczucie ludzi, z którymi pracujesz.

  Autor: Ewa Gomułka

  Przeczytaj na blogu:

   

   

   

   

  Active Strategy Sp. z o.o.

  ul. Kolista 14/22

  54-152 Wrocław

  NIP: 8943065098

  KRS: 0000570503

  REGON: 362233488

  X