Najnowsze badania Zakładu Teorii i Badań Praktyk Społecznych Wydziału Socjologii UAM, poświęcone życiu społecznemu Polaków podczas pandemii pokazują, co wpływa na ich emocje w tym trudnym dla całego świata okresie.
Głównymi emocjami, które towarzyszą badanym w czasie pandemii są lęk, frustracja i zmęczenie.
Przygotowując pracowników na powrót do choćby częściowej pracy w biurze należy o tym pamiętać i przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo psychofizyczne i emocjonalne wszystkich interesariuszy.
Dlatego w pierwszym kroku zadbaj o warunki bezpiecznego powrotu do firmy. Pozwolą spokojnie pracować i zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa.
oddzielenie stanowisk pracy
dbanie o sprawną wentylację
półmaski
zmianowość
czas na odpoczynek
zapewnienie środków do dezynfekcji
zwiększenie częstotliwości sprzątania pomieszczeń
Bardzo ważnym aspektem przed powrotem pracowników do firm jest poinformowanie ich o planowanych działaniach zapobiegawczych. Zmniejszy to napięcie i stres związany z poczuciem zagrożenia ze strony Covid-19. Jeśli pracownicy zasygnalizują potrzebę przeszkolenia z nowych zasad bezpieczeństwa, należy zająć się nią priorytetowo.
Kiedy zapewnimy pracownikom podstawowe zasady bezpieczeństwa, związane z pracą w czasie epidemii, należy zadbać o minimalizowanie stresu i wyeliminowanie wszystkich czynników potęgujących frustrację, napięcie i wiele innych trudnych emocji. Jest to o tyle ważne, że przedłużający się stres prowadzi do wypalenia zawodowego, depresji i zmęczenia, a co za tym idzie, spowoduje spadek jakości i efektywności pracy naszych pracowników.
Organizacje, które dbają o bezpieczeństwo i samopoczucie swoich pracowników są postrzegane przez nich jako bardziej wspierające. Chętniej angażują się w swoje zadania i potrafią bardziej się dla nich poświęcić.
Dobrą praktyką jest również angażowanie pracowników w działania mające na celu dbanie o zdrowie i w walkę z konsekwencjami epidemii, to zwiększa poczucie bezpieczeństwa i lojalność wobec organizacji.
Aby wzmocnić w pracownikach efektywność i polepszyć samopoczucie oraz zaspokoić ich potrzeby, warto zapewnić im możliwość choćby częściowej pracy zdalnej , okazać wsparcie poprzez organizację szkoleń z zakresu odporności psychicznej, radzenia sobie ze stresem i trudnymi emocjami czy organizacji pracy zdalnej.
Nieoceniona może okazać się pomoc w opiece nad dziećmi, np. poprzez dostęp do poradników i ćwiczeń - zapewniających najmłodszym zabawę, a rodzicom czas na pracę zdalną.
Wyraźne działania organizacji pokazujące dbałość o samopoczucie i zdrowie pracowników pomogą zwiększyć poczucie bezpieczeństwa. Minimalizują stres, frustrację, zmęczenie, napięcie i pomogą zapobiec konfliktom. Wpłyną też pozytywnie na zachowania i reakcje pracowników podczas codziennych zajęć.
Sprawdź nasze szkolenia i konsultacje online
Autor: Ewa Gomułka