Doskonalenie asertywności

Doskonalenie asertywności jest kolejnym krokiem do tego, żeby zwiększyć szacunek do samego siebie i innych.

Większość z nas niestety myśli, że asertywność to sztuka mówienia nie, natomiast nie ogranicza się wyłącznie do tego. 

Asertywność to umiejętność wyrażania własnych myśli, poglądów, uczuć i potrzeb z uważnością na granice swoje oraz innych.

Wszyscy uważamy, że bycie asertywnym to pożądana cecha i chętnie deklarujemy, że chcemy się nauczyć zachowań asertywnych, lecz zachowania te przychodzą większości z nas z wielkim trudem.


Dzieje się tak dlatego, że postawa agresywna daje poczucie siły i pewności siebie oraz mamy poczucie bycia autorytetem. Niektórzy z nas natomiast wybierają postawę uległą, ponieważ nie chcą wchodzić w konfrontację z innymi - będąc przekonani, że postawa asertywna może im zaszkodzić - w zepsuciu relacji czy negatywnej opinii na ich temat.

Niestety zarówno bycie agresywny, jak i uległym, prędzej czy później doprowadzi do problemów w pracy czy w życiu osobistym.

Zanim zaczniemy rozwijać asertywność, warto zrobić sobie test. 

Jednym z najlepszych narzędzi do jej badania jest mapa asertywności Marii Król Fijewskiej.

Jest to jedna z badaczek i autorka książek, która jako pierwsza na rynku polskim bardzo szeroko zajęła się temat asertywności i stworzyła autorski program treningu asertywności.

Kolejnym krokiem jest ustalenie sobie celu i odpowiedź na pytanie: w jakich obszarach chcę poprawić swoja aswertywność?


Po ustaleniu  celu, należy przystąpić do codziennego trenowania zachowań asertywnych.

Od czego zacząć trening?

I Zacznij od trenowania asertywnego komunikatu według poniższego schematu:

  1. Opisz problem oparty na faktach
  2. Powiedz o swoich uczuciach
  3. Nazwij swoje potrzeby
  4. Powiedz o konsekwencjach, korzyściach i  czego oczekujesz.

W swojej wypowiedzi użyj wszystkich powyższych elementów, uważając przy tym żeby nie używać ocen i osądów.

Tomku, wczoraj wyraziłeś się na mój temat bardzo krytycznie przy całym zespole. Zrobiło mi się przykro. Chętnie usłyszę o swoich błędach, ale nie chcę żebyś robił, to w obecności całego zespołu, ponieważ taki sposób nie uwzględnia mojej potrzeby prywatności. 

Dużo lepiej zadziała na mnie, jak powiesz mi o swoim niezadowoleniu w cztery oczy, wskazując czego oczekujesz w przyszłości. Proszę, abyś następnym razem spotkał się ze mną indywidualnie, gdy dajesz mi negatywny feedback.
Innym istotnym ćwiczeniem podczas kształtowania zachowań i postaw asertywnych jest zwiększenie pewności siebie.


II Możemy do tego wykorzystać listę następujących pytań:

  1. Moje mocne strony?
  2. Za co siebie lubię?
  3. Co jest moim talentem?
  4. Za co cenią mnie inni?
  5. Za co siebie doceniasz jako człowieka?
  6. Za co siebie doceniasz jako pracownika?

Ważne żeby otworzyć się na siebie w tych pytaniach i udzielać szczerych odpowiedzi. Jeśli z trudem przychodzi ci znalezienie czegoś pozytywnego, zapytaj bliskich osób ze swojego otoczenia i zapisz odpowiedzi. Następnie zaznacz z czym się zgadzasz, a co zupełnie nie pasuje.

W pracy nad asertywnością bardzo ważne jest, aby podnosić stale swoją wartość i poczucie pewności siebie. Skorzystaj ze specjalnie do tego przygotowanych treningów grupowych albo znajdź książki i spróbuj popracować samodzielnie.


Kolejnym krokiem w rozwijaniu kreatywności jest trenowanie stawiania granic i sztuka mówienia nie. Zacznij od prostych ćwiczeń:

III. Jeśli chcesz powiedzieć nie - powiedz to stanowczym, mocny tonem - bez obaw i lęku.

Nie mów nie mogę, nie powinienem - ponieważ dla Twojego rozmówcy będzie to otwarta furtka do dalszych nacisków. Stanowcze nie i krótkie milczenie pokazuje drugiej osobie, że sprawa jest już przesądzona i że jesteś pewien swojej decyzji.

Przykłady:

“Przykro mi, ale nie zrobię tego, ponieważ mam dużo swoich obowiązków”

“Niestety w tej kwestii nie umiem Ci pomóc”

“Nie pożyczę Ci pieniędzy, bo nie chcę zepsuć naszych relacji.”


Ćwiczeń wzmacniających jest bardzo wiele. Osobiście zalecam pracę na warsztatach i treningach grupowych. W grupie zawsze osiągamy lepsze efekty, ponieważ na bieżąco możemy sprawdzać i trenować z innymi to, jak nam wychodzą zachowania asertywne.

Ta kompetencja jest bardzo ważna w obecnych czasach, szczególnie w życiu zawodowym, jeśli chcemy zapewnić sobie szacunek, wzmocnić pewność siebie i poczucie własnej wartości - choć, przede wszystkim, pomaga zachować balans pomiędzy pracą a życiem osobistym, zyskać szersze grono znajomych i wspierać cele osobiste oraz firmowe. 

Z moich obserwacji wynika, że osoby asertywne znacznie częściej awansują, osiągają zaplanowane cele, są mniej zestresowane - a to dlatego, że lepiej komunikują się z innymi, potrafią skuteczniej negocjować swoje pomysły i artykułować potrzeby.

Autor: Ewa Gomułka

Active Strategy Sp. z o.o.

ul. Kolista 14/22

54-152 Wrocław

NIP: 8943065098

KRS: 0000570503

REGON: 362233488

X