Większość z nas niestety myśli, że asertywność to sztuka mówienia nie, natomiast nie ogranicza się wyłącznie do tego.
Asertywność to umiejętność wyrażania własnych myśli, poglądów, uczuć i potrzeb z uważnością na granice swoje oraz innych.
Wszyscy uważamy, że bycie asertywnym to pożądana cecha i chętnie deklarujemy, że chcemy się nauczyć zachowań asertywnych, lecz zachowania te przychodzą większości z nas z wielkim trudem.
Dzieje się tak dlatego, że postawa agresywna daje poczucie siły i pewności siebie oraz mamy poczucie bycia autorytetem. Niektórzy z nas natomiast wybierają postawę uległą, ponieważ nie chcą wchodzić w konfrontację z innymi - będąc przekonani, że postawa asertywna może im zaszkodzić - w zepsuciu relacji czy negatywnej opinii na ich temat.
Niestety zarówno bycie agresywny, jak i uległym, prędzej czy później doprowadzi do problemów w pracy czy w życiu osobistym.
Jednym z najlepszych narzędzi do jej badania jest mapa asertywności Marii Król Fijewskiej.
Jest to jedna z badaczek i autorka książek, która jako pierwsza na rynku polskim bardzo szeroko zajęła się temat asertywności i stworzyła autorski program treningu asertywności.
Kolejnym krokiem jest ustalenie sobie celu i odpowiedź na pytanie: w jakich obszarach chcę poprawić swoja aswertywność?
Po ustaleniu celu, należy przystąpić do codziennego trenowania zachowań asertywnych.
W swojej wypowiedzi użyj wszystkich powyższych elementów, uważając przy tym żeby nie używać ocen i osądów.
Tomku, wczoraj wyraziłeś się na mój temat bardzo krytycznie przy całym zespole. Zrobiło mi się przykro. Chętnie usłyszę o swoich błędach, ale nie chcę żebyś robił, to w obecności całego zespołu, ponieważ taki sposób nie uwzględnia mojej potrzeby prywatności.
Dużo lepiej zadziała na mnie, jak powiesz mi o swoim niezadowoleniu w cztery oczy, wskazując czego oczekujesz w przyszłości. Proszę, abyś następnym razem spotkał się ze mną indywidualnie, gdy dajesz mi negatywny feedback.
Innym istotnym ćwiczeniem podczas kształtowania zachowań i postaw asertywnych jest zwiększenie pewności siebie.
Ważne żeby otworzyć się na siebie w tych pytaniach i udzielać szczerych odpowiedzi. Jeśli z trudem przychodzi ci znalezienie czegoś pozytywnego, zapytaj bliskich osób ze swojego otoczenia i zapisz odpowiedzi. Następnie zaznacz z czym się zgadzasz, a co zupełnie nie pasuje.
W pracy nad asertywnością bardzo ważne jest, aby podnosić stale swoją wartość i poczucie pewności siebie. Skorzystaj ze specjalnie do tego przygotowanych treningów grupowych albo znajdź książki i spróbuj popracować samodzielnie.
Nie mów nie mogę, nie powinienem - ponieważ dla Twojego rozmówcy będzie to otwarta furtka do dalszych nacisków. Stanowcze nie i krótkie milczenie pokazuje drugiej osobie, że sprawa jest już przesądzona i że jesteś pewien swojej decyzji.
Przykłady:
“Przykro mi, ale nie zrobię tego, ponieważ mam dużo swoich obowiązków”
“Niestety w tej kwestii nie umiem Ci pomóc”
“Nie pożyczę Ci pieniędzy, bo nie chcę zepsuć naszych relacji.”
Ćwiczeń wzmacniających jest bardzo wiele. Osobiście zalecam pracę na warsztatach i treningach grupowych. W grupie zawsze osiągamy lepsze efekty, ponieważ na bieżąco możemy sprawdzać i trenować z innymi to, jak nam wychodzą zachowania asertywne.
Ta kompetencja jest bardzo ważna w obecnych czasach, szczególnie w życiu zawodowym, jeśli chcemy zapewnić sobie szacunek, wzmocnić pewność siebie i poczucie własnej wartości - choć, przede wszystkim, pomaga zachować balans pomiędzy pracą a życiem osobistym, zyskać szersze grono znajomych i wspierać cele osobiste oraz firmowe.
Z moich obserwacji wynika, że osoby asertywne znacznie częściej awansują, osiągają zaplanowane cele, są mniej zestresowane - a to dlatego, że lepiej komunikują się z innymi, potrafią skuteczniej negocjować swoje pomysły i artykułować potrzeby.
Autor: Ewa Gomułka