Jak zarządzać konfliktem w zespole?

Większość z nas myśli, że dobry zespół, to ten pełen harmonii, współpracy i spokoju.
Muszę Was jednak wyprowadzić z tej błędnej wizji.
Zespół, w którym nie pozwalamy sobie na konflikt jest najczęściej dysfunkcyjny i nie ma w nim podstaw, czyli zaufania, a o dobrej komunikacji możemy zapomnieć.

Tylko w teamie, w którym darzymy się dużym zaufaniem, możemy bowiem pozwolić sobie na konflikty, czyli niezgadzanie się ze sobą, odważne dyskutowanie nad swoimi pomysłami czy śmiałe wyrażanie swoich opinii i przemyśleń.
Dzięki szczerym dyskusjom zespół może efektywnie pracować, angażować się w działania i brać odpowiedzialność za swoja pracę.
Dlatego mądry menedżer/lider nie boi się konfliktów i pozwala im się rozwinąć, dbając przy tym o bezpieczeństwo emocjonalne, wzajemny szacunek, uważność  i sprawiedliwe podejście.

 

Co zatem powinien wiedzieć i robić lider w obliczu konfliktu?

Przede wszystkim musi rozumieć, że bardzo często wśród pracowników pojawia się konflikt, gdyż mają oni odmienne plany, interesy czy potrzeby. A to z kolei może powodować wiele problemów w codziennej pracy i nerwowość członków zespołu.

Dlatego rolą lidera jest zadbanie o to, by konflikt nie został “zamieciony pod dywan”, ale jak najszybciej ujawniony i rozwiązany oraz skuteczne wykorzystanie inteligencji emocjonalnej.

Nie mam nic bardziej negatywnie wpływającego na pracę w zespole i samopoczucie pracowników, niż nienazwany i niezałatwiony zatarg.

Z mojego wieloletniego doświadczenia pracy z zespołami wynika, że konflikt w końcu się pojawi, dlatego najważniejszym zadaniem lidera jest jego szybka lokalizacja i rozwiązanie.

Kiedy lider już dostrzeże, że w zespole dochodzi do kłótni i sprzeczek albo nagłego wycofania i niezrozumiałej ciszy, powinien natychmiast interweniować.

Co to znaczy? Powinien nazwać to co widzi, jak się z tym czuje i czego w związku z tym potrzebuje, a następnie ustalić co jest przyczyna konfliktu i kto w nim bierze udział.

Oczywiście nie po to, żeby wyciągnąć konsekwencje, ale po to, żeby zapobiec jego rozprzestrzenianiu się na cały zespół czy też firmę.


Co zatem powinniśmy zrobić?

 

  1. Ustalić jak najszybciej spotkanie wyjaśniające i zaprosić na nie strony biorące udział w konflikcie - najlepiej bezpośrednio po zdarzeniu.
  2. Ustalić czy rozwiązujemy konflikt na forum całego zespołu, czy tylko pomiędzy stronami konfliktu. Pytamy o to zainteresowanych i członków zespołu.
  3. Jeśli wybraliśmy opcję pierwszą, to informujemy o tym zespół i po spotkaniu dzielimy się kolejnymi krokami po uzgodnieniu ze stronami konfliktu.
  4. Badać przyczyny konfliktu
  5. Zachować empatię wobec wszystkich i nie stawać po niczyjej stronie
  6. Przygotować zasady komunikacyjne i organizacyjne na spotkanie
  7. Być obecnym podczas spotkania, dbając o emocjonalne bezpieczeństwo
  8. Jeśli nie czujesz się na siłach lub jesteś stroną konfliktu, zaproś osobę postronną - najlepiej coacha, trenera lub mediatora spoza firmy
  9. Zadbać o to, aby każdy mógł się wypowiedzieć
  10. Wyjdźcie ze spotkania z konkretnymi ustaleniami i pomysłami, jak rozwiązać sytuację

Najważniejsze żeby zadbać o ludzi, a dopiero później o procesy i rozwiązania. Dobrze rozwiązany konflikt przywraca harmonijną współpracę w zespole i nie wpływa negatywnie na jego efektywność i jakość wykonywanej pracy.

Bardzo ważne jest, to abyś nie brał na siebie odpowiedzialności za rozwiązanie konfliktu - to zadanie osób skonfliktowanych.
Twoja rola sprowadza się do zorganizowania spotkania, wysłuchania i pomocy w dobrej komunikacji.

Dzięki sprawnie przeprowadzonemu spotkaniu pracownicy nauczą się, że nawet jeśli mają różne poglądy, to mogą ze sobą zgodnie i życzliwie współpracować, a otwarta komunikacja bez przemocy jest kluczem do rozwiązywania sytuacji konfliktowych.

Autor: Ewa Gomułka

100 pytań, które możesz zadać zespołowi

WEBINARY

Active Strategy Sp. z o.o.

ul. Kolista 14/22

54-152 Wrocław

NIP: 8943065098

KRS: 0000570503

REGON: 362233488

X