Jedną z jej podstawowych oznak jest udzielanie przez pracowników wzajemnych informacji zwrotnych na co dzień, na każdym poziomie organizacji - począwszy od właścicieli firm i zarząd, poprzez menedżerów, liderów i współpracowników, a na klientach kończąc.
Przede wszystkim należy zadbać o inicjowanie i pogłębianie relacji w firmie, budowanie zaufania, tworzenie atmosfery otwartości, życzliwości i akceptacji.
Warto zastanowić się nad zmianą systemu oceniania - dobrą praktyką jest udzielanie bieżącego feedbacku, wdrożenie schematu szybkich zmian, dopasowywanie procesów do aktualnych potrzeb, skuteczne naprawianie błędów i wprowadzanie nowych rozwiązań.
Skuteczne wdrażanie feedbacku pomoże nam w podwyższeniu poziomu motywacji pracowników, a co za tym idzie - przyspieszy rozwój całej organizacji.
8 kroków do silnej kultury feedbacku
- Przekonaj pracowników - zadbaj o ambasadorów zmiany.
- Daj ludziom potrzebne narzędzia: wiedzę, treningi i stały rozwój.
- Modeluj postawy, zachowania i inicjuj działania.
- Zatrudniaj pracowników, którzy są otwarci na zmiany - uwzględnij tę cechę w procesach rekrutacyjnych.
- Stwórz bezpieczną przestrzeń w firmie do udzielania informacji zwrotnej i zadbaj, aby było to stałym elementem działania w zespole.
- Nie uzależniaj wynagrodzenia od feedbacku.
- Pozwalaj na popełnianie błędów, ale zachęcaj do poprawy i wyciągania wniosków.
- Dbaj o atmosferę bezpieczeństwa, zaufania i wzajemnej życzliwości.
Tworząc kulturę feedbacku pamiętaj, że jest to długotrwały proces, wymagający wprowadzania zmian w całej organizacji - konieczna do tego jest adaptacja zarówno szefów, jak i pracowników. Jeśli wszyscy pracownicy i cały zarząd nie zaangażuje się w proces i nie będą przestrzegać ustalonych reguł - wprowadzone zmiany nie przyniosą oczekiwanych efektów.
Istotną rolę odgrywa ciągły rozwój, zdobywanie wiedzy i umiejętności, aby przekazywany feedback był skuteczny, rozwijający i nieszkodliwy dla zdrowia psychicznego - w tym celu warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów, którzy pomogą wprowadzić i przeprowadzić zmiany, a także okażą wsparcie w procesie adaptacji. Cierpliwość i motywacja mogą przynieść niezwykłe efekty, ale konieczna jest przy tym otwartość i wytrwałość.
Autor: Ewa Gomułka
28.01.2021
Chcesz porozmawiać z ekspertką na żywo?