fbpx

O czym menedżerowie zapominają, cz. 2 [Forbes.pl]

Wszyscy słyszeliśmy obietnice bez pokrycia, widzieliśmy pomysły zabite w zalążku i uczestniczyliśmy w jałowych dyskusjach. Działanie wynikające z wizji inspiruje, ale jego brak zmienia wizję w żart

W wywiadzie dla amerykańskiego „Forbesa” Ken Blanchard, specjalista od zarządzania, wskazał dwa główne aspekty przywództwa. Pierwszy to jasna wizja, ponieważ „przywództwo to podążanie dokądś”. O tym pisałem w pierwszej części tego artykułu, w którym wskazałem także, jakie wizje można tworzyć. Nie chodzi o myślenie życzeniowe (ang. wishful thinking) czy „przyciąganie przez wszechświat” tego, czego pragniemy. Drugim aspektem przywództwa jest implementacja, czyli działanie wg wizji, utrzymywanie kierunku tych działań i osiąganie ustalonych celów.

Plan

Żeby wizja nie stała się tylko hasłem i obiektem żartów, konieczna jest strategia. Lider i pracownicy muszą zadać sobie pytania:

  • co musi zostać osiągnięte, żeby dojść do naszej wizji?
  • co pomoże nam efektywniej zrealizować wizję?
  • przed czym musimy się zabezpieczyć?
  • czyjej pomocy będziemy potrzebować?

Są różne metody planowania, jedną z nich jest metoda Work Breakdown Structure (WBS), wykorzystywana w zarządzaniu projektami. Najlepiej działa z wykorzystaniem żółtych karteczek (ang. post-it) i zaangażowaniem 2–5 osób z zespołu.

Komunikacja

...

Cały artykuł (opublikowany 26.018.2015) można przeczytać na Forbes.pl

Active Strategy Sp. z o.o.

ul. Kolista 14/22

54-152 Wrocław

NIP: 8943065098

KRS: 0000570503

REGON: 362233488

X