Otwarta komunikacja, czyli żyrafy wychodzą z szafy

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielki wpływ na to, czy zostaniemy wysłuchani ma dobra komunikacja.

Od wielu lat uczę ludzi otwartej komunikacji w oparciu o metodę “Porozumienia bez przemocy”, czyli NVC (ang. Nonviolent Communication - Marshall Rosenberg).

Wybrałam wiele lat temu właśnie tę metodę, ponieważ jestem przekonana, że to jakich słów używamy ma duże znaczenie, natomiast znacznie ważniejsza jest chęć nawiązania szczerego, autentycznego kontaktu z ludźmi.

Zaobserwowałam, że wprowadzenie zasad “Porozumienia bez przemocy” na gruncie zawodowym czy prywatnym, pomaga lepiej zrozumieć drugiego człowieka, uczy szacunku do innych i większej otwartości oraz tolerancji odmienności.
Pokazuje jak poprzez dialog oparty na uważnym, empatycznym słuchaniu, można nawiązać autentyczny kontakt z druga osobą i wspierać się wzajemnie.


Otwarta komunikacja, czyli żyrafy wychodzą z szafy…

Ludzie w firmach nie zdają sobie często sprawy, że ich sposób komunikacji wpływa na innych, potrafi zepsuć atmosferę w zespole lub doprowadzić do nieporozumień i konfliktów.

Zazwyczaj mamy tendencję do obwiniania, oceniania, etykietowania i oskarżania innych, a nasz język i postawa przypomina wówczas szakala.

Jak można temu zapobiegać w firmach?

Można skorzystać z polecanej przez wielu trenerów, coachów i specjalistów komunikacji - metody NVC (Nonviolent Communication) stworzonej przez Marshalla Rosenberga, zwanej jest również “Językiem serca” lub “Językiem Żyrafy”

O co zatem chodzi z tą żyrafą i szakalem ?

 

 • Szakal jako drapieżnik reprezentuje agresję, atak, ocenę, obwinianie i generalizowanie. Posługiwanie się takim językiem raczej rodzi konflikty, niż je rozwiązuje.
  Język agresywny wobec drugiego człowieka nazywany jest językiem szakala.
 • Żyrafa ma duże i bardzo sprawne serce oraz długą szyję, która pozwala jej widzieć więcej, jest symbolem języka serca, empatii, nastawionego na fakty, dialog, akceptację, zrozumienie.

Marshall Rosenberg często zwracał uwagę na to, że zmiana języka szakala pełnego ocen i oskarżeń na język empatycznej i uważnej żyrafy potrafi czynić cuda.

Korzystam z jego metody od wielu lat i uczę jej innych, ponieważ wiem, że jest bardzo skuteczna. Należy jednak pamiętać, że otwarta komunikacja oparta na NVC, to nie tylko schematy, modele i metody. To filozofia życia, podejścia do ludzi i relacji.
Podstawą jest szacunek do drugiego człowieka, uznanie dla odmienności oraz chęć życzliwego porozumiewania się.

Gdy szefowie, menedżerowie, kierownicy i  pracownicy, z którymi współpracuję zaczynają rozumieć i korzystać z metody NVC, atmosfera w firmie ulega przemianie, poprawiają się ich relacje, przechodzą łatwiej przez zmiany oraz lepiej radzą sobie z trudnościami i sytuacjami konfliktowymi.

Spróbujcie sami stać się żyrafami, chociaż na chwilę.


Brzmi prosto, ale jak to zrobić?

Przede wszystkim zacznijcie od zapoznania się z metodą i modelem “Porozumienia bez przemocy”.

 

Model Otwartej Komunikacji – Porozumienie Bez Przemocy

 1. Spostrzeżenia
  Konkretne zaobserwowane przez nas działania, które wpływają na nasze samopoczucie.
 2. Uczucia
  Co czujemy wobec tego, co dostrzegliśmy?
 3. Potrzeby, wartości pragnienia,
  które wynikają z tego, co dostrzegliśmy
 4. Prośby o konkretne czyny, które wzbogacą nasze życie

Model wydaje się bardzo prosty, ale potrzebujemy nauczyć się jeszcze 4 kompetencji:

 

 1. obserwacji siebie i innych,
 2. nazywania i rozpoznawania emocji,
 3. uświadamiania sobie swoich i innych potrzeb,
 4. formułowania próśb i oczekiwań

 1. Obserwuj, co widzisz, słyszysz, odczuwasz zmysłami i miej świadomość, co w związku z tym sobie wyobrażasz oraz jakie przekonania, myśli pojawiają się w związku z tym, co dostrzegasz?
 2. Zdobądź umiejętności nazywania, rozpoznawania swoich emocji oraz uczuć własnych i innych.
 3. Naucz się rozpoznawać swoje potrzeby, które niezaspokojone budzą wiele trudnych uczuć. Stąd bierze się mnóstwo konfliktów i nieporozumień. 
  1. Aby tego uniknąć opieraj się na tym, co dostrzegasz.
  2. Aby zminimalizować konflikty naucz się w komunikacji trzymać faktów. Czyli, to co się naprawdę wydarzyło, a nie to, co myślisz, że miało miejsce.

Staraj się formułować komunikaty w oparciu o fakty. To ułatwi wszystkim porozumiewanie się. Mów o faktach lub spostrzeżeniach, a nie o interpretacjach i wyobrażeniach. 

Nie oceniaj - opisuj zachowanie. Formułowanie komunikatów w oparciu o fakty (wynikające ze zmysłów) sprawia, że możemy uniknąć niepotrzebnych nieporozumień.

 •     Nie bój się prosić i mówić o swoich potrzebach i oczekiwaniach.

Od czego zacząć?

Przeczytaj książkę Marshalla Rosenberga ”Porozumienie bez przemocy” i uświadom sobie jakim porozumiewasz się językiem oraz Twoje otoczenie. 

Zacznij stosować wskazówki i obserwować zmiany w sobie, w swoim życiu i otoczeniu - zarówno prywatnym, jak i zawodowym.

Jeśli nagle skończą się w Twoim życiu konflikty, zmniejszy się stres i poprawią relacje - nie dzwoń do mnie z reklamacją. Jeśli ludzie, których do tej pory uważałeś za trudnych, staną się znacznie milsi - nie myśl, że musieli przejść jakiś zaawansowany kurs z porozumiewania się. 

Prawdopodobnie to Ty się zmieniasz i inaczej postrzegasz innych ludzi. Naprawdę zdziwisz się, jak znacznie łatwiej być żyrafą, co nie oznacza, że czasami nie będzie brakowało Ci szakala…

Moje doświadczenie pokazuje, że najskuteczniejszym sposobem nauczenia się NVC jest udział w zajęciach grupowych, ponieważ ich atutem jest możliwość uczestniczenia w warsztatach z innymi osobami i od razu trenować nowo nabyte umiejętności.

Szkolenia prowadzone w zespołach, w których pracujemy na co dzień, możemy wówczas wdrażać od razu w życie nowe kompetencje, dzięki czemu zespół lepiej się ze sobą komunikuje, zmniejsza się ilość konfliktów lub są rozwiązywane na bieżąco, a co za tym idzie, poprawia się atmosfera, relacje, zaangażowanie, wzrasta odpowiedzialność, zwiększa się efektywność i dbałość o wyniki.


Dlatego proponuję uwolnić w sobie Żyrafę!

Zobaczysz, jak inni uważnie Cię słuchają i jak wiele odczytasz z tego, co mówią do Ciebie inni - zwiększy się satysfakcja i efektywność z Twojej komunikacji

Autor: Ewa Gomułka

Active Strategy Sp. z o.o.

ul. Kolista 14/22

54-152 Wrocław

NIP: 8943065098

KRS: 0000570503

REGON: 362233488

X