Od wielu lat uczę ludzi otwartej komunikacji w oparciu o metodę “Porozumienia bez przemocy”, czyli NVC (ang. Nonviolent Communication - Marshall Rosenberg).
Wybrałam wiele lat temu właśnie tę metodę, ponieważ jestem przekonana, że to jakich słów używamy ma duże znaczenie, natomiast znacznie ważniejsza jest chęć nawiązania szczerego, autentycznego kontaktu z ludźmi.
Zaobserwowałam, że wprowadzenie zasad “Porozumienia bez przemocy” na gruncie zawodowym czy prywatnym, pomaga lepiej zrozumieć drugiego człowieka, uczy szacunku do innych i większej otwartości oraz tolerancji odmienności.
Pokazuje jak poprzez dialog oparty na uważnym, empatycznym słuchaniu, można nawiązać autentyczny kontakt z druga osobą i wspierać się wzajemnie.
Ludzie w firmach nie zdają sobie często sprawy, że ich sposób komunikacji wpływa na innych, potrafi zepsuć atmosferę w zespole lub doprowadzić do nieporozumień i konfliktów.
Zazwyczaj mamy tendencję do obwiniania, oceniania, etykietowania i oskarżania innych, a nasz język i postawa przypomina wówczas szakala.
Jak można temu zapobiegać w firmach?
Można skorzystać z polecanej przez wielu trenerów, coachów i specjalistów komunikacji - metody NVC (Nonviolent Communication) stworzonej przez Marshalla Rosenberga, zwanej jest również “Językiem serca” lub “Językiem Żyrafy”.
Marshall Rosenberg często zwracał uwagę na to, że zmiana języka szakala pełnego ocen i oskarżeń na język empatycznej i uważnej żyrafy potrafi czynić cuda.
Korzystam z jego metody od wielu lat i uczę jej innych, ponieważ wiem, że jest bardzo skuteczna. Należy jednak pamiętać, że otwarta komunikacja oparta na NVC, to nie tylko schematy, modele i metody. To filozofia życia, podejścia do ludzi i relacji.
Podstawą jest szacunek do drugiego człowieka, uznanie dla odmienności oraz chęć życzliwego porozumiewania się.
Gdy szefowie, menedżerowie, kierownicy i pracownicy, z którymi współpracuję zaczynają rozumieć i korzystać z metody NVC, atmosfera w firmie ulega przemianie, poprawiają się ich relacje, przechodzą łatwiej przez zmiany oraz lepiej radzą sobie z trudnościami i sytuacjami konfliktowymi.
Przede wszystkim zacznijcie od zapoznania się z metodą i modelem “Porozumienia bez przemocy”.
Model Otwartej Komunikacji – Porozumienie Bez Przemocy
Staraj się formułować komunikaty w oparciu o fakty. To ułatwi wszystkim porozumiewanie się. Mów o faktach lub spostrzeżeniach, a nie o interpretacjach i wyobrażeniach.
Nie oceniaj - opisuj zachowanie. Formułowanie komunikatów w oparciu o fakty (wynikające ze zmysłów) sprawia, że możemy uniknąć niepotrzebnych nieporozumień.
Przeczytaj książkę Marshalla Rosenberga ”Porozumienie bez przemocy” i uświadom sobie jakim porozumiewasz się językiem oraz Twoje otoczenie.
Zacznij stosować wskazówki i obserwować zmiany w sobie, w swoim życiu i otoczeniu - zarówno prywatnym, jak i zawodowym.
Jeśli nagle skończą się w Twoim życiu konflikty, zmniejszy się stres i poprawią relacje - nie dzwoń do mnie z reklamacją. Jeśli ludzie, których do tej pory uważałeś za trudnych, staną się znacznie milsi - nie myśl, że musieli przejść jakiś zaawansowany kurs z porozumiewania się.
Prawdopodobnie to Ty się zmieniasz i inaczej postrzegasz innych ludzi. Naprawdę zdziwisz się, jak znacznie łatwiej być żyrafą, co nie oznacza, że czasami nie będzie brakowało Ci szakala…
Moje doświadczenie pokazuje, że najskuteczniejszym sposobem nauczenia się NVC jest udział w zajęciach grupowych, ponieważ ich atutem jest możliwość uczestniczenia w warsztatach z innymi osobami i od razu trenować nowo nabyte umiejętności.
Szkolenia prowadzone w zespołach, w których pracujemy na co dzień, możemy wówczas wdrażać od razu w życie nowe kompetencje, dzięki czemu zespół lepiej się ze sobą komunikuje, zmniejsza się ilość konfliktów lub są rozwiązywane na bieżąco, a co za tym idzie, poprawia się atmosfera, relacje, zaangażowanie, wzrasta odpowiedzialność, zwiększa się efektywność i dbałość o wyniki.
Dlatego proponuję uwolnić w sobie Żyrafę!
Zobaczysz, jak inni uważnie Cię słuchają i jak wiele odczytasz z tego, co mówią do Ciebie inni - zwiększy się satysfakcja i efektywność z Twojej komunikacji.
Autor: Ewa Gomułka