Jednym z najważniejszych elementów przy planowaniu powrotu do biur jest odzyskanie zaufania pracowników, szczególnie w organizacjach, gdzie kryzysowa sytuacja wymusiła na zarządzających masowe zwolnienia, ograniczenie wymiaru godzin pracy, zniesienie benefitów lub zmniejszenie wynagrodzeń.
Wielu ludzi straciło pracę w najgorszym możliwym momencie, w którym, oprócz stresu spowodowanego ciężką sytuacją materialną obawiali się również o własne zdrowie i psychikę.
Zaufanie jest podstawą wszelkich relacji, a od organizacji oczekuje się wsparcia, odpowiedzialnych decyzji, szczerej i otwartej komunikacji oraz spełnienia danych obietnic lub zobowiązań.
Pracownicy potrzebują stabilności i przekonania, że ich przełożeni są rozważni i świadomie podejmują swoje działania względem całej organizacji. Takie warunki pracy wpływają na poprawę efektywności, wzmacniają zaangażowanie i odpowiedzialność za swoje zadania oraz rozwijają kreatywność wśród pracowników.
Spadek zaufania do pracodawcy przekłada się również na zaufanie klientów oraz wszystkich partnerów biznesowych, a co za tym idzie - spadek pozycji firmy na rynku.
Przed zarządem, właścicielami mniejszych firm, menedżerami i liderami stoi wyzwanie zapewnienia bezpieczeństwa oraz zwiększenia wzajemnego zaufania z wielomiesięcznym wyprzedzeniem.
Pierwszym krokiem powinno być zbadanie potrzeb pracowników, klientów i wszystkich organów współpracujących z firmą, np. dostawców, czy akcjonariuszy.
Przykładowe pytania lidera do pracowników:
- Czy czują się bezpieczni?
- W jakich obszarach odczuwają brak stabilności?
- Czego potrzebują od firmy i lidera?
O co należy zadbać?
- bezpieczeństwo pracowników podczas pracy w biurze
- przestrzeganie wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego
- środki higieny i czystości
- edukację pracowników w kwestii zachowania środków ostrożności
- informowanie o krokach podejmowanych przez przedsiębiorstwo w celu zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników
- zachęcanie i motywowanie pracowników do powrotu do biura
Zadbaj o bezpieczeństwo emocjonalne i psychiczne swojego zespołu.
- Poinformuj pracowników, w jaki sposób będą mogli wykonywać swoją pracę.
- Powiadom ich o stabilności stanowisk.
- Rozwiej wszelkie obawy i wątpliwości, aby uniknąć domysłów i rozpowszechniania niepotwierdzonych informacji.
- Skup się na budowaniu szczerej i otwartej postawy.
- Informuj pracowników o sytuacji firmy w sposób przejrzysty i jednoznaczny.
- Pozwól na swobodne wypowiedzi i stwórz przestrzeń do zadawania trudnych pytań.
- Przyznawaj się do swoich ograniczeń w tematach, o których nie możesz ich informować oraz odważnie komunikuj brak wiedzy w danym zakresie.
- Informuj o sytuacji finansowej firmy i planach na przyszłość.
Potrzeby Twoich pracowników są priorytetem i to oni powinni czuć się bezpiecznie wykonując swoją pracę. To troska o samopoczucie jednostek i uważność podczas komunikacji jest jedyną i najszybszą drogą do odzyskania ich zaufania oraz zaangażowania.
Dbanie o pracowników zwiększy również ich lojalność i przywiązanie do firmy, a to z pewnością przełoży się na wyniki pracy i kondycję przedsiębiorstwa.
Pozytywne i przejrzyste intencje pracodawcy oraz postępowanie zgodne z wartościami firmy będą podstawą do wzmocnienia zaufania w relacjach pomiędzy pracownikami i pracodawcami.
Firmy dbającej o potrzeby pracowników i zwracające uwagę na ich zmieniające się nastroje oraz samopoczucie staną się wymarzonymi miejscami pracy, gdy niepewna sytuacja gospodarcza zwiększy potrzebę stabilności i bezpieczeństwa pracowników.
Osoby planujące zmianę stanowiska skupią swoją uwagę na przedsiębiorstwach ceniących indywidualne wartości i szanujące swoich pracowników, a pracownicy skupionych na budowaniu zaufania firm, będą z dumą angażować się w projekty i lojalnie podchodzić do powierzonych obowiązków.
Autor: Ewa Gomułka