Pisząc ten artykuł chciałem podzielić się sześcioma wskazówkami. Jednak w trakcie zdecydowałem dodać jeszcze 4 sprawdzone sposoby rozwoju kariery. Nie musisz robić wszystkich dziesięciu, każda z nich może pomóc Ci zrobić skok w poziomie satysfakcji jaki czerpiesz z pracy. Możesz też wykonać wszystkie. Wtedy jestem w 100% pewien, że za rok będziesz w zupełnie innej sytuacji niż dzisiaj.
Są tylko dwa warunki skuteczności:
Oto moich 10 sprawdzonych wskazówek dot. kariery:
1. Zrób 'inwentaryzację'
Oceń swoją satysfakcję z obecnej pracy i życia, wróć do przeanalizowania swoich:
Na ile Twoja obecna kariera jest do nich dopasowana?
2. Zdecyduj czego chcesz
Wszelka zmiana wymaga podjęcia prawdziwej decyzji. Nie wystarczy powiedzieć sobie "chciałbym...", "fajnie by było, gdyby...", "myślę o tym, żeby...", "spróbuję...". Decyzja to pełne zobowiązanie i poświęcenie się temu zobowiązaniu. Zdecyduj co Ty osiągniesz: awans, podwyżka, nowy projekt, szerszy/inny zakres odpowiedzialności, zmiana firmy?
3. Zaktualizuj swoje resume
Podkreśl to czego chcesz. Dotyczy to tradycyjnego CV, ale także tych internetowych tj. LinkedIn.com i goldenline.pl. Pamiętaj o dopracowaniu 3 kluczowych punktów:
Nie zapomnij też o tych prywatnych profilach na facebook.com lub nasza-klasa.pl. Pracodawcy naprawdę je sprawdzają :)
Albo ogranicz ich widoczność albo usuń wszystko czego jest nie powinno tam być.
4. Zwiększ swoją efektywność
Poznaj i wykorzystuj w praktyce przynajmniej jedną zasadę/technikę efektywności osobistej. Skup się na najważniejszych działaniach, które doprowadzą do najważniejszych, z punktu widzenia przełożonego/firmy, wyników.
Wersja dla ambitnych: postaw sobie cel wypracowania kluczowych rezultatów swojej pracy w czasie krótszym o 1-2 godziny dziennie. Dodatkowy czas poświęć na kolejne rady.
5. Zainicjuj lub zaangażuj się w przynajmniej jeden ekscytujący Cię projekt
Poszukaj w organizacji projektu, który doda Ci energii, który będzie dla Ciebie wyzwaniem i pozwoli Ci się rozwijać. Dołącz do niego. Jeśli żadnego nie ma pomyśl i w ciągu miesiąca zaproponuj taki. Niech to będzie coś, czym będziesz się chciał zająć od razu po przyjściu do biura.
6. Wybierz jedną umiejętność i opanuj ją do mistrzostwa
Osiągnij mistrzostwo w jednym obszarze, a inne także poszybują w górę. Może to być konkretna technologia, narzędzie, na którym pracujecie w firmie, metodyka zarządzania projektami lub też umiejętność miękka tj.: praca w grupie, moderowanie dyskusji, kreatywne myślenie, przywództwo, wystąpienia, zamykanie sprzedaży i inne. Czytaj tak dużo jak tylko możesz, słuchaj audiobooków w drodze do i z pracy. Od razu sprawdzaj w praktyce to, czego się nauczysz.
Wersja dla ambitnych: zapytaj o wskazówki kilka osób z Twojego zespołu, pracownika HR, z którym masz częsty kontakt, Twojego przełożonego, ale też znajomych spoza miejsca pracy. Możesz zacząć tak: "postanowiłem rozwijać się w zarządzaniu zespołem i szukam dobrych praktyk, co Twoim zdaniem mógłbym robić, żeby być w tym lepszy?". Wysłuchaj uważnie, nie komentuj, a na końcu podziękuj i obiecaj, że przemyślisz wskazówki. Nie musisz wszystkich wdrażać, wybierz najbardziej pasujące do Twojej sytuacji.
7. Pomóż komuś osiągnąć sukces
Znajdź w swojej organizacji osobę, w której widzisz duży potencjał. Najlepiej młodszą stażem od Ciebie, z którą masz dobry kontakt. Zacznij ją uczyć, dzielić się własnymi doświadczeniami, motywować. Poleć jej literaturę, jeśli masz pożycz. Utrzymaj skupienie tej osoby na własnym rozwoju i osiąganiu, a lepiej przekraczaniu oczekiwanych od niej wyników.
8. Znajdź swojego mentora/coacha
Pracuj nad sobą i swoimi wynikami z inną osobą. Poszukaj kogoś w pracy, wśród znajomych lub profesjonalistę. Może to też być autorytet, do którego nie masz dostępu, ale który osiągnął sukces w interesującym Cię polu. Obserwuj go, słuchaj, czytaj jego wypowiedzi, kopiuj jego rytuały i strategie działania.
Certyfikowanych coachów znajdziesz na www.icf.org.pl oraz przeszukując portale goldenline.pl, LinkedIn.com, DobryCoach.pl, itp.
9. Rozwiąż problem w organizacji
Znajdź problem, który dotyczy większości osób w Twoim otoczeniu, może to być nawet błahostka ale taka, na którą narzeka wiele osób. Wymyśl kilka rozwiązań, popytaj innych jak chcieliby to rozwiązać. Znajdź osobę decyzyjną, opisz jej krótko sytuację i problemy jakie ona stwarza, zaproponuj 3 rozwiązania z rekomendowanym najlepszym z nich. Jeśli potrzebny jest budżet uzasadnij korzyści z wydania pieniędzy. Pozyskaj wsparcie innych osób z zespołu/firmy. Doprowadź do rozwiązania tego problemu.
10. Szukaj systematycznie inspiracji
Utrzymuj świeżość umysłu i motywację. Czytaj książki i artykuły, słuchaj audiobooków i wywiadów, oglądaj światowe autorytety, szukaj nowości z branży. Wybierz się na szkolenie i konferencję, znajdź w Twoim mieście otwarte spotkania rozwojowe. Jest wiele grup branżowych: International Coach Federation, Junior Chamber International, Project Management Institute, Toastmasters i inne. Rozmawiaj z kolegami z pracy i znajomymi.
Nieważne jak jesteś zadowolony ze swojej pracy. Jeśli podejmiesz się zobowiązania, za rok będziesz dumny ze zmian jakich dokonałeś.
Życzę wiele satysfakcji i sukcesów w ciągu następnych 12 miesięcy :)