Zaskakujący sekret odnajdywania swojej wymarzonej kariery

Zapraszam do lektury tłumaczenia świetnego wywiadu z Romanem Krznaricem, który przekazuje w przystępny sposób swoje doświadczenia z osobami chcącymi zmienić coś w swojej pracy.

Wojtek Paździor

RomanKrznaricRoman Krznaric jest dziennikarzem, profesorem collegu, ogrodnikiem, stolarzem, trenerem tenisa i społecznikiem.

Może się to wydawać dosyć dziwne jednak Krznaric jest bardziej niż szczęśliwy, a niedawno wszedł w kolejną rolę - założyciela Szkoły Życia (The School of Life), miejsca, w którym uczy się takich przedmiotów jak "Jak być pewnym siebie" czy "Jak szybko znaleźć swoją miłość".

Czego żałuje? Tego, że zbyt długo przebywał w pracy, która nie dawała mu satysfakcji. Jego ostatnia książka How to Find Fulfilling Work, co nie zaskakuje, zachęca do odważnego wyboru odpowiedniej pracy. Przekonaliśmy Krznarica do zrobienia sobie chwili przerwy od pracy nad nową książką i porozmawiania o tym jak przeciętny człowiek może znaleźć naprawdę wspaniałą pracę.

Jak sądzisz, jakie błędy popełniają ludzie poszukujący ich idealnych karier?

Wiele osób myśli, że każdy z nas ma jakiś wakat dla siebie, który tylko czeka aby go odkryć. Rzeczywistość jest jednak inna. My sami tworzymy dla siebie wakaty poprzez eksperymentowanie.

Vincent van Gogh nie był od zawsze malarzem. Zaczął od handlowania sztuką, później był nauczycielem w szkole podstawowej i nauczycielem ewangelickim w belgijskich kopalniach węgla zanim zaczął rysować i malować. Dużo eksperymentował.

A zatem droga do perfekcyjnej kariery nie jest tak prosta jak zdajemy się wierzyć?

Największym błędem jaki popełniają ludzie poszukujący swojej wymarzonej kariery jest wdrażanie modelu zmiany "zaplanuj i zaimplementuj". Spędzasz masę czasu przeszukując różne branże. Rozrysowujesz sobie drzewko swoich mocnych stron, swoich słabych stron, swoich ambicji. Łączysz swój profil z istniejącymi profesjami, a później rozsyłasz aplikacje. Jednak nie zrobiłeś niczego z tzw. experiential learning (nauka przez doświadczenie - przyp. tłumacz). Nie zacząłeś wolontariatu, nie wziąłeś udziału w job shadowing (rodzaj praktyki zawodowej, odbywanej w instytucji oświatowej, polegającej na poznawaniu pracy na danym stanowisku poprzez obserwację zadań wykonywanych przez innych - przyp. tłumacz). To co musimy zrobić to najpierw zacząć działać, a później wyciągać z tego działania wnioski.

Czy każdy powinien mieć tak różnorodną karierę jak twoja?

Niektórzy wolą zajmować się tylko jedną rzeczą. Decydują w wieku 6 lat, że chcą zostać weterynarzami i to jest wszystko czego pragną. Jednakże coraz większa liczba osób zauważa, że jedna praca nie pokazuje światu kim tak naprawdę są. Dla takich osób ciekawą opcją jest działanie raczej w poziomie niż w pionie - czyli wykonywanie kilku prac w jednym czasie.

Jeśli przeniesiesz się w czasie do Renesansu, ideałem pracy było wówczas nie bycie specjalistą w jakiejś dziedzinie, ale raczej generalistą - tu przykładem może być Leonardo da Vinci, który potrafił zarówno malować jak i tworzyć projekty maszyn czy przeprowadzać anatomiczne eksperymenty. W dzisiejszych czasach moglibyśmy go nazwać pracownikiem z szerokim portfolio.

Czy taki typ kariery pasuje do dzisiejszego środowiska pracy?

Niektórzy sądzą, że bycie pracownikiem z szerokim portfolio jest zbyt ryzykowne. Jednak czy prace na pełen etat są bezpieczne? Każdy może zostać zastąpiony. W rzeczywistości, jeśli wykonujesz jednocześnie kilka prac, to rozkładasz ryzyko pomiędzy różne branże i profesje, co jak sądzę jest dosyć mądrym ruchem w tych niepewnych czasach. Niemalże każda osoba, z którą rozmawiałem, a która zdecydowała się poświęcić pełen etat na rzecz freelancingu, wykonuje kilka prac jednocześnie i pracuje niezależnie. I niemalże żadna z nich nie chce wracać - nawet mimo sporej niepewności.

Co zrobić by stać się pracownikiem z szerokim portfolio, który odnosi sukcesy?

Myślę, że kimś takim jest osoba, która na początku odkłada na bok status i pieniądze, i która raczej stara się odnaleźć głęboki sens w swojej pracy. Ktoś taki nie chce będąc bliski śmierci powiedzieć: Czemu pracowałem w pracy, która nie dawała mi szczęścia przez 40 lat?".

Należy również nie bać się ryzyka. Oczywiście ludzie z natury wolą go unikać. Kiedy myślimy o zmianie zwykle wyobrażamy sobie, że wszystko może pójść nie tak. Pokazujemy sobie wszystkie minusy danego rozwiązania i problemy jakie mogą z niego wyniknąć. Rzadko myślimy o pozytywach. Pracownicy z szerokim portfolio myślą inaczej. Próbują. Trzeba też być dobrze zorganizowanym. Jeśli wykonujesz trzy prace naraz nie możesz sobie pozwolić na bałagan - zwłaszcza jeśli masz jeszcze rodzinę. Potrzebujesz dyscypliny. Osoby z szerokim portfolio muszą być bardzo dobre w dobieraniu priorytetów.

Czy rzeczywiście warto poświęcać lata swojej kariery i szukać na innych polach?

Ekonomiści mówią o tzw. kosztach utopionych. Jeśli przez 10 lat studiowałeś prawo i zaciągnąłeś ogromny kredyt na spłatę swoich studiów to twój koszt utopiony jest znaczny. W takiej sytuacji z pewnością nie będziesz chciał rezygnować z dotychczasowej kariery, nawet jeśli nie jesteś z niej zadowolony, ponieważ myślisz sobie "tak wiele w to włożyłem, odchodzić byłoby szaleństwem".

Żałujesz zasobów, które już zainwestowałeś. Ale można żałować innej rzeczy: przy końcu swojego życia powiedzieć: czy byłem szczęśliwy będąc zarządcą funduszy inwestycyjnych czy prawnikiem i pracując 45 lat w tym samym zawodzie?". To głębszy rodzaj żalu. Inni ludzie też często nie są zbyt pomocni. Jeśli jesteś prawnikiem i nagle chcesz zostać nauczycielem w szkole to twoi koledzy prawnicy zapewne powiedzą: "jesteś szalony". Dlatego ważne jest by przy zmianie pracy, poznawać również nowych ludzi - aby prowadzić z nimi dialog o ich życiu, które jest diametralnie różne od naszego.

Zatem jednym z najlepszych sposób na zmianę kariery jest poznanie nowych ludzi i zawiązanie nowych przyjaźni?

Oczywiście. Badania pokazują jasno, że ludzie nie znajdują nowych karier poprzez wypełnianie formularzy, tylko poprzez rozmawianie z ludźmi, poszerzanie swojej bazy kontaktów. Ważne jest również prowadzenie "projektów na boku". Nie musisz od razu rzucać się na głęboką wodę i iść w nieznane. Możesz dalej utrzymywać swoją normalną pracę i wykonywać jakieś projekty związane z nową karierą na boku np. w weekendy. Możesz być księgowym, a jednocześnie stopniowo możesz zacząć projektować lub też uczyć jogi w czwartkowe wieczory. Poprzez kilka mniejszych kroków budujesz w sobie odwagę do zrobienia tego większego.

Jaki powinien być nasz pierwszy krok?

Proponuję by ludzie zaczęli od stworzenia swojego własnego ogłoszenia. Usiądź na 10 minut i napisz ogłoszenie dotyczące tego kim jesteś i na czym Ci zależy w życiu - jakie masz pasje, jakie talenty, jakie zasoby, ile chciałbyś zarabiać. Nie pisz o konkretnej karierze, którą chciałbyś mieć, ani o swoich doświadczeniach zawodowych. Następnie wyślij to ogłoszenie do 10 ludzi, którzy mają 10 różnych ścieżek życiowych - i zapytaj ich jakie 2 lub 3 prace mogliby Ci doradzić, które by Ci pasowały. To może przynieść wiele ciekawych alternatyw, których mogłeś do tej pory nie brać pod uwagę.

Jak zdecydować gdzie pójść dalej?

Poprzez projekty na boku lub konwersacje z ludźmi. Nie czytaj w książkach jak to jest być dziennikarzem, znajdź jakiegoś.

Jedną z niezwykle ciekawych rzeczy, które odkryłem jest fakt, że istnieją ludzie niezadowoleni ze swoich stanowisk pracy w działach marketingu czy PR. Tak samo chirurdzy czy producenci TV. To pokazuje, że nasze oczekiwania względem kariery są często bardzo odległe od rzeczywistości. Dlatego tak ważne jest rozmawianie z ludźmi, znalezienie znajomego lub znajomego znajomego, któremu się powiodło. Takie rozmowy mogą zaoszczędzić Ci lat poszukiwań.

Należy również pamiętać, że poszukiwanie wymarzonej pracy jest częścią poważniejszego zadania - prowadzenia dobrego życia. Nasza kultura wmawia nam, że dobre życie równa się dużej ilości przedmiotów materialnych i daleko posuniętej konsumpcji. Odkryliśmy jednak, że jeśli podnosi się pensja, a wraz z nią wydatki, to poziom satysfakcji z życia nie rośnie. Dlatego coraz więcej osób pragnie zamienić pieniądze na odnalezienie sensu w swoich życiach i karierach.

źródło: https://www.thedailymuse.com/career/the-surprising-secret-to-finding-your-dream-career/

 

Active Strategy Sp. z o.o.

ul. Kolista 14/22

54-152 Wrocław

NIP: 8943065098

KRS: 0000570503

REGON: 362233488

X