10 rad jak podnieść swoją karierę na kolejny poziom

Pisząc ten artykuł chciałem podzielić się sześcioma wskazówkami. Jednak w trakcie zdecydowałem dodać jeszcze 4 sprawdzone sposoby rozwoju kariery. Nie musisz robić wszystkich dziesięciu, każda z nich może pomóc Ci zrobić skok w poziomie satysfakcji jaki czerpiesz z pracy. Możesz też wykonać wszystkie. Wtedy jestem w 100% pewien, że za rok będziesz w zupełnie innej sytuacji niż dzisiaj.

Są tylko dwa warunki skuteczności:

  • koncentracja - podejmij pełne zobowiązanie przed sobą i stale przypominaj sobie o nim, motywuj się,
  • konsekwencja - mimo przeszkód realizuj swój cel, ucz się i wyciągaj wnioski z błędów, które na pewno się pojawią. Wykorzystaj je jako okazja do znalezienia jeszcze lepszej strategii dojścia do Twojego celu.

Oto moich 10 sprawdzonych wskazówek dot. kariery:

1. Zrób 'inwentaryzację'

Oceń swoją satysfakcję z obecnej pracy i życia, wróć do przeanalizowania swoich:

  • wartości - co najbardziej cenisz w życiu?
  • talentów - jakie są Twoje schematy myślenia i działania?
  • pasji - co Cię ekscytuje?
  • kompetencji - co wiesz i potrafisz?

Na ile Twoja obecna kariera jest do nich dopasowana?

2. Zdecyduj czego chcesz

Wszelka zmiana wymaga podjęcia prawdziwej decyzji. Nie wystarczy powiedzieć sobie "chciałbym...", "fajnie by było, gdyby...", "myślę o tym, żeby...", "spróbuję...". Decyzja to pełne zobowiązanie i poświęcenie się temu zobowiązaniu. Zdecyduj co Ty osiągniesz: awans, podwyżka, nowy projekt, szerszy/inny zakres odpowiedzialności, zmiana firmy?

3. Zaktualizuj swoje resume

Podkreśl to czego chcesz. Dotyczy to tradycyjnego CV, ale także tych internetowych tj. LinkedIn.com i goldenline.pl. Pamiętaj o dopracowaniu 3 kluczowych punktów:

  1. osiągniętych rezultatów i sukcesów na stanowiskach,
  2. Twoich kompetencji i talentów, które łatwo przenieść na inne pole lub branżę,
  3. oraz o referencjach od przełożonych, klientów i współpracowników (na portalach możesz o nie poprosić).

Nie zapomnij też o tych prywatnych profilach na facebook.com lub nasza-klasa.pl. Pracodawcy naprawdę je sprawdzają :)

Albo ogranicz ich widoczność albo usuń wszystko czego jest nie powinno tam być.

4. Zwiększ swoją efektywność

Poznaj i wykorzystuj w praktyce przynajmniej jedną zasadę/technikę efektywności osobistej. Skup się na najważniejszych działaniach, które doprowadzą do najważniejszych, z punktu widzenia przełożonego/firmy, wyników.

Wersja dla ambitnych: postaw sobie cel wypracowania kluczowych rezultatów swojej pracy w czasie krótszym o 1-2 godziny dziennie. Dodatkowy czas poświęć na kolejne rady.

5. Zainicjuj lub zaangażuj się w przynajmniej jeden ekscytujący Cię projekt

Poszukaj w organizacji projektu, który doda Ci energii, który będzie dla Ciebie wyzwaniem i pozwoli Ci się rozwijać. Dołącz do niego. Jeśli żadnego nie ma pomyśl i w ciągu miesiąca zaproponuj taki. Niech to będzie coś, czym będziesz się chciał zająć od razu po przyjściu do biura.

6. Wybierz jedną umiejętność i opanuj ją do mistrzostwa

Osiągnij mistrzostwo w jednym obszarze, a inne także poszybują w górę. Może to być konkretna technologia, narzędzie, na którym pracujecie w firmie, metodyka zarządzania projektami lub też umiejętność miękka tj.: praca w grupie, moderowanie dyskusji, kreatywne myślenie, przywództwo, wystąpienia, zamykanie sprzedaży i inne. Czytaj tak dużo jak tylko możesz, słuchaj audiobooków w drodze do i z pracy. Od razu sprawdzaj w praktyce to, czego się nauczysz.

Wersja dla ambitnych: zapytaj o wskazówki kilka osób z Twojego zespołu, pracownika HR, z którym masz częsty kontakt, Twojego przełożonego, ale też znajomych spoza miejsca pracy. Możesz zacząć tak: "postanowiłem rozwijać się w zarządzaniu zespołem i szukam dobrych praktyk, co Twoim zdaniem mógłbym robić, żeby być w tym lepszy?". Wysłuchaj uważnie, nie komentuj, a na końcu podziękuj i obiecaj, że przemyślisz wskazówki. Nie musisz wszystkich wdrażać, wybierz najbardziej pasujące do Twojej sytuacji.

7. Pomóż komuś osiągnąć sukces

Znajdź w swojej organizacji osobę, w której widzisz duży potencjał. Najlepiej młodszą stażem od Ciebie, z którą masz dobry kontakt. Zacznij ją uczyć, dzielić się własnymi doświadczeniami, motywować. Poleć jej literaturę, jeśli masz pożycz. Utrzymaj skupienie tej osoby na własnym rozwoju i osiąganiu, a lepiej przekraczaniu oczekiwanych od niej wyników.

8. Znajdź swojego mentora/coacha

Pracuj nad sobą i swoimi wynikami z inną osobą. Poszukaj kogoś w pracy, wśród znajomych lub profesjonalistę. Może to też być autorytet, do którego nie masz dostępu, ale który osiągnął sukces w interesującym Cię polu. Obserwuj go, słuchaj, czytaj jego wypowiedzi, kopiuj jego rytuały i strategie działania.

Certyfikowanych coachów znajdziesz  na www.icf.org.pl oraz przeszukując portale goldenline.pl, LinkedIn.com, DobryCoach.pl, itp.

9. Rozwiąż problem w organizacji

Znajdź problem, który dotyczy większości osób w Twoim otoczeniu, może to być nawet błahostka  ale taka, na którą narzeka wiele osób. Wymyśl kilka rozwiązań, popytaj innych jak chcieliby to rozwiązać. Znajdź osobę decyzyjną, opisz jej krótko sytuację i problemy jakie ona stwarza, zaproponuj 3 rozwiązania z rekomendowanym najlepszym z nich. Jeśli potrzebny jest budżet uzasadnij korzyści z wydania pieniędzy. Pozyskaj wsparcie innych osób z zespołu/firmy. Doprowadź do rozwiązania tego problemu.

10. Szukaj systematycznie inspiracji

Utrzymuj świeżość umysłu i motywację. Czytaj książki i artykuły, słuchaj audiobooków i wywiadów, oglądaj światowe autorytety, szukaj nowości z branży. Wybierz się na szkolenie i konferencję, znajdź w Twoim mieście otwarte spotkania rozwojowe. Jest wiele grup branżowych: International Coach Federation, Junior Chamber International, Project Management Institute, Toastmasters i inne. Rozmawiaj z kolegami z pracy i znajomymi.

 

Nieważne jak jesteś zadowolony ze swojej pracy. Jeśli podejmiesz się zobowiązania, za rok będziesz dumny ze zmian jakich dokonałeś.

Życzę wiele satysfakcji i sukcesów w ciągu następnych 12 miesięcy :)

Active Strategy Sp. z o.o.

ul. Kolista 14/22

54-152 Wrocław

NIP: 8943065098

KRS: 0000570503

REGON: 362233488

X