10 sposobów na sukces w nowej pracy

Właśnie otrzymałeś nową pracę w dobrej firmie. Gratulacje! Pierwszy dzień w nowej pracy może być pierwszym dniem reszty Twojego życia lub też przekształcić się w niekończącą się serię dni rodem z "Dnia Świstaka", gdzie każdy dzień wygląda dokładnie tak samo, a nowa praca szybko zaczyna przypominać tą starą.

Poniżej znajdziesz listę 10 porad, które pomogą temu zapobiec.

1. Zachowuj się tak, jakbyś wciąż znajdował się na rozmowie kwalifikacyjnej.

Kiedy dostajesz nową pracę, czymś naturalnym jest poczucie, że już się czegoś dokonało. Łatwo jest przywyknąć do nowej sytuacji. W końcu Cię zatrudnili, prawda? Jesteś wspaniały, a firma w swojej mądrości poznała się na Twoich mocnych stronach. Przybij piątkę! Nie tak szybko... Jasne, zatrudnili Cię, faktycznie możesz być wspaniały, ale tak naprawdę nie dokonałeś dla firmy jeszcze niczego. Teraz jest moment, w którym powinieneś udowodnić, że ta praca naprawdę Ci się należała. Myśl o swoich pierwszych 30 do 90 dniach pracy jak o przedłużonej rozmowie kwalifikacyjnej. Pokazuj się w pracy każdego dnia z myślą, że powinieneś udowodnić dlaczego ta praca Ci się należała... tak postępując w szybkim tempie udowodnisz, że naprawdę tu należysz.

2. Postrzegaj swojego menadżera jako osobę, której pomagasz, a nie jako osobę, która ma Ci mówić co masz zrobić.

Tak, w teorii Twój menadżer ma Ci mówić co masz robić. W praktyce prawdopodobnie nie po to Cię zatrudnił. Oto lepsze podejście: Twój menadżer ma kilka spraw, które trzeba wykonać. Postrzegaj swoją pracę jako pomoc w wykonywaniu tych czynności. Im bardziej pomożesz menadżerowi osiągnąć jego cele, tym wyżej będziesz ceniony. Dodatkowym plusem będzie to, że wykonywanie pracy postrzeganej w ten sposób będzie znacznie przyjemniejsze i prostsze. Praca stanie się naprawdę przyjemna - w końcu o wiele lepiej jest pomagać niż stosować się do rozkazów.

3. Buduj relację w oparciu o dokonania, nie rozmowy

Dobre firmy, z dobrą kulturą pracy chcą bardziej poznać swoich pracowników. To świetnie, ale praca nadal wymaga nakładów, nie tylko rozmów. Bądź miły, bądź przyjacielski, bądź sobą, ale pamiętaj, że najlepsze relacje w pracy opierają się na szacunku i zaufaniu, a te opierają się na działaniu, nie tylko na słowach. Pokaż się. Pomagaj. Spełniaj oczekiwania. Zyskaj szacunek i zaufanie innych. Dzięki temu zbudujesz wspaniałe, profesjonalne relacje. I przyjaźnie, często na całe życie.

4. Zrób więcej wcześnie. Powtarzaj to często.

Na początku z pewnością nie będziesz posiadał wszystkich umiejętności, których potrzebujesz. Prawdopodobnie nie będziesz posiadał wystarczająco dużo doświadczenia. Nie będziesz posiadał wielu kontaktów. Ale to co możesz mieć od samego początku to szczera chęć pracowania naprawdę ciężko. Pracuj ciężko, a wszyscy wokół wybaczą Ci brak umiejętności i doświadczenia. Będą widzieć, że się starasz i przynajmniej na początku powinno  to być zupełnie wystarczające.

5. Naśladuj najlepszych

Każda organizacja jest inna, co oznacza, że kluczowe zdolności najlepszych w tych organizacjach są również inne. Być może pracują więcej, może więcej czasu spędzają na budowaniu relacji z klientami. Może jeszcze coś innego zaważyło na ich sukcesie. Wybierz najlepszych i przyglądaj się im. Dowiedz się co jest ich mocnymi punktami. Jak podchodzą do problemów. Jak podejmują swoje decyzje. Nie ma potrzeby wymyślania prochu. To zostaw sobie na moment, w którym będziesz już naprawdę wysoko.

6. Planuj trzy kroki do przodu

Najlepsi szachiści planują wiele ruchów do przodu. Najbliższy ruch buduje bazę dla kolejnych ruchów. Możesz tak samo działać w swojej pracy. Myśl o tym dokąd zabierze Cię najbliższe zadanie. Myśl o tym czego się nauczysz, co możesz pokazać, jakie kontakty nawiążesz... każde zadanie, każdy projekt, każda praca otwierają przed Tobą wiele nowych możliwości. Myśl o swoich obowiązkach jak o kawałkach większej układanki. Myśl o tym co chcesz ułożyć.

7. Wyróżnij się

Pracuj ciężko aby być z czegoś znanym. Bądź znany z szybkiej reakcji lub z tego, że pomagasz zanim zostaniesz poproszony. Bądź liderem znanym z radzenia sobie z problemami, których nikt inny nie potrafi rozwiązać lub z tego, że budujesz mosty między departamentami. Wybierz swoją misję - taką, która w najlepszy sposób pomaga firmie i innym pracownikom - i pracuj nad nią. Możesz być pewien, że wtedy się wyróżnisz.

8. Stwórz swój własny projekt

Ciężka praca zakończona sukcesem nad projektami, do których jesteś przydzielony jest czymś oczekiwanym. Stworzenie z powodzeniem swojego własnego projektu jest czymś wyjątkowym. Kluczem jest tu wzięcie na siebie odpowiedzialności i ryzyka związanego z nowym projektem (jednocześnie będąc pewnym, że firma i Twoi koledzy wesprą Cię w tym przedsięwzięciu). Nie musisz czekać aż ktoś Cię o coś poprosi. Nie musisz czekać aż ktoś Cię do czegoś przydzieli. Rozpocznij jakiś projekt, który w razie porażki nie będzie zbyt kosztowny dla Ciebie i firmy i spróbuj. Nigdy nie wiesz jak może się to rozwinąć... i co taki projekt może oznaczać dla Twojej kariery.

9. Znajdź ludzi, którym mógłbyś pomóc

Jesteś nowy. To inni powinni pomagać  Tobie, prawda? Prawda i nieprawda zarazem. To Ty zacznij pomagać innym. Jeśli zobaczysz kogoś, kto sobie nie radzi z jakimś zadaniem, nadmiarem obowiązków i nie do końca wiesz jak mógłbyś tej osobie pomóc powiedz: "Jestem tutaj nowy więc musisz powiedzieć mi co miałbym zrobić... ale z wielką chęcią Ci pomogę". Jeśli widzisz, że ktoś otrzymał do ogarnięcia naprawdę duży projekt, wpadnij do tej osoby i spytaj czy mógłbyś jakoś pomóc. Nawet jeśli Twoja pomoc nie będzie w danej chwili potrzebna, to taka oferta z pewnością zostanie dostrzeżona. Jeśli interesuje Cię jakiś obszar to zgłoś się na ochotnika do pomocy i postaraj się dowiedzieć o nim czegoś więcej. Praca w sprzedaży? Praca w marketingu? Może przydasz się tam do czegoś? Upewnij się jednak aby pomoc innym nie przysłoniła Twoich obowiązków. Nikt nie lubi kogoś kto zaniedbuje swoje sprawy.

10. Nigdy nie zapomnij o tym dlaczego zostałeś zatrudniony

Tak, chcesz się uczyć i rozwijać. Tak, chcesz budować swoją karierę. Tak, chcesz być spełniony i  szczęśliwy. I tak, zostałeś zatrudniony, aby pomóc osiągać cele wyznaczone przez firmę. Jest możliwe spełnianie swoich własnych celów oraz tych wyznaczonych przez firmę jednocześnie. Bądź pewny, że właśnie tak podchodzisz do swojej pracy. W ten sposób zarówno Ty jak i firma wygrywacie. Czy nie o to właśnie chodzi w relacji pracodawca/pracownik?

Oryginalny tekst Dharmesha Shaha znajdziesz pod tym adresem.

Active Strategy Sp. z o.o.

ul. Kolista 14/22

54-152 Wrocław

NIP: 8943065098

KRS: 0000570503

REGON: 362233488

X