Jak rozwijać inicjatywę i proaktywność w zespole? Praktyczne wskazówki dla liderów i menedżerów

Jakby to było mieć zespół, który zaskakuje Cię proaktywnością i doskonale realizuje swoje zadania, nawet podczas Twojej nieobecności? To marzenie wielu liderów. Niestety, rzeczywistość, którą zastajemy w wielu organizacjach, całkowicie różni się od oczekiwanej. Słyszymy zdania takie jak: „Nikt mi nie powiedział, że to należy zrobić" czy „To nie jest moja rola, nie jest to moje zadanie". Te wypowiedzi blokują potencjał tworzenia wartościowych inicjatyw. Ale czy istnieje sposób, aby przełamać te bariery i zbudować proaktywny zespół?

Oto praktyczne rady, które Ci w tym pomogą:

 

1. Ustal i utrzymuj przejrzystość

Przejrzystość w komunikacji jest szalenie ważna dla budowania inicjatywy i proaktywności w zespole. Często zdarza się, że pracownicy nie do końca wiedzą, za co są odpowiedzialni, albo czego się od nich oczekuje. Dlatego ustalaj jasne cele i wyjaśniaj, jakie zachowania i postawy są pożądane, a następnie komunikuj je w sposób klarowny dla wszystkich członków zespołu. Zrozumienie swojej roli pomaga pracownikom zidentyfikować możliwości do podejmowania inicjatywy. Kiedy mają pełniejsze pojęcie o tym, jak ich praca przyczynia się do większych celów organizacji, mogą lepiej zidentyfikować obszary, w których mogą działać proaktywnie.

 

2. Udzielaj feedbacku, ale nie karz

Nie chodzi o to, aby karać za brak inicjatywy. Ważne jest, aby jako lider regularnie udzielać feedbacku i oferować wsparcie. Jeśli aktualnie jesteś w momencie, w którym już rozpocząłeś pracę nad zwiększeniem proaktywności w swoim zespole, to skup się przede wszystkim na udzielaniu pozytywnego feedbacku. Daj znać, że właśnie takiego zachowania oczekujesz i że takie reakcje chcesz obserwować w swoim zespole. W ten sposób pracownicy będą mieli pełniejszy obraz swojej pracy i poczują się zmotywowani do dalszego wychodzenia z własną inicjatywą. Nie karz za błędy, ale zachęcaj do uczenia się na nich. Twórz atmosferę, w której pracownicy czują się bezpiecznie, aby eksperymentować i podejmować ryzyko.

 

3. Zrozum indywidualne motywatory

Każdy pracownik jest inny, a co za tym idzie – nie ma jednego, uniwersalnego rodzaju motywacji dla wszystkich. Dlatego przede wszystkim poznaj swój zespół – dowiedz się: co ich osobiście zachęca w pracy? Co zniechęca? Co powoduje, że się „blokują”? Kiedy są najbardziej efektywni? Jeśli poznasz ich charaktery, będziesz też wiedzieć, jakiego poziomu inicjatywy możesz od nich oczekiwać. Prowadź rozmowy indywidualne, aby poznać oczekiwania i cele pracowników. Dostosuj swoje podejście, oferując możliwości rozwoju, które odpowiadają ich motywacjom. Pamiętaj, że satysfakcja z pracy i zaangażowanie rosną, gdy pracownicy czują, że ich praca ma znaczenie i przyczynia się do realizowania ich własnych ambicji.

 

4. Bądź zorientowany na rozwiązania

Tłumacz członkom zespołu swoje rozumienie inicjatywy i proaktywności. Ale uważaj, żeby nie wpaść w pułapkę pt. „Nie przychodź do mnie z problemami, tylko z rozwiązaniami!”, w którą zdarza się wpadać liderom, mającym skrajnie wysokie oczekiwania w stosunku do proaktywności. Taką postawą możesz osiągnąć przeciwieństwo tego, na czym Ci zależy – zniechęcenie, strach przed złym pomysłem, wycofanie. Twórz kulturę, w której zachęcasz pracowników do zgłaszania koncepcji i propozycji rozwiązań. Pokaż, że ich wkład i inicjatywa mają znaczenie dla osiągania sukcesów organizacji.

 

5. Nagradzaj proaktywne zachowania

Pamiętaj, że osoba, która czuje się doceniana, zawsze robi więcej, niż się od niej oczekuje. Nagradzanie proaktywnych zachowań wzmacnia inicjatywę w zespole. Wyraź uznanie dla pracowników, którzy wychodzą poza standardowe obowiązki, podejmują nowe projekty i proponują innowacyjne rozwiązania. Wprowadź kudosy, system nagród (niekoniecznie materialnych) i wyróżnień, które będą wyrazem docenienia zaangażowania pracowników. To może obejmować pochwałę na forum zespołu, bonusy finansowe, dodatkowe dni wolne, szkolenia rozwojowe lub możliwość szybszego awansu.

 


Zwiększanie inicjatywy i proaktywności w zespole jest nie tylko możliwe, ale również niezbędne dla osiągania sukcesów. Przez utrzymanie przejrzystości, udzielanie konstruktywnego feedbacku, nagradzanie inicjatywy i zrozumienie indywidualnych motywatorów, można rozwijać te cenne cechy w zespole. Pamiętaj, że jako lider, tworzysz środowisko, które agituje inicjatywę i proaktywność. Bądź otwarty na pomysły, wspierający i wyrozumiały, a zobaczysz, jak Twój zespół rośnie w siłę, osiągając ponadprzeciętne wyniki.

 

 

Polecana literatura uzupełniająca:

  • „7 nawyków skutecznego działania” Stephen R. Covey – polecamy każdemu, niezależnie od zajmowanego stanowiska
  • „Ósmy nawyk” Stephen R. Covey – polecamy liderom i menedżerom, albo osobom, które pretendują do roli szefa

Active Strategy Sp. z o.o.

ul. Kolista 14/22

54-152 Wrocław

NIP: 8943065098

KRS: 0000570503

REGON: 362233488

X