6 błędów, które popełniasz jako początkujący lider

Przejście z roli specjalisty, w której jesteś ekspertem, na stanowisko lidera to nie tylko ekscytujący etap w Twojej karierze, ale także ogromne wyzwanie. Niestety, początkujący liderzy często wpadają w pułapki, które mogą okazać się kosztowne zarówno dla nich, jak i dla zespołu. W tym artykule skupimy się na sześciu z nich.

 

1. Nie jesteś konsekwentny

Jednym z błędów, jakie początkujący liderzy mogą popełnić, jest brak konsekwencji w swoim działaniu. Liderzy powinni być wzorem dla swojego zespołu i konsekwentnie realizować określone cele i wartości oraz trzymać się wyznaczonych priorytetów. Niekonsekwencja to droga do chaosu i dezintegracji w zespole. Jeśli organizacja promuje zrównoważony rozwój, a lider ignoruje kwestie związane z ochroną środowiska w działaniach, to wartości organizacyjne tracą na wiarygodności. Albo, gdy lider jednego dnia akceptuje spóźnienia na spotkania, a następnego karze za to inną osobę. Członkowie zespołu czują, że zasady są niejasne i tracą respekt.

 

Rada: Konsekwentny lider jest jak kompas dla zespołu. Trzymanie się ustaleń i wyznaczonych celów pomaga członkom w koncentracji i zrozumieniu priorytetów. Dlatego bądź spójny i transparentny w swoich decyzjach i działaniach, a zyskasz zaufanie swojego zespołu.

 

2. Zaniedbujesz budowanie relacji

Budowanie relacji to nie tylko miły dodatek do przywództwa – to jego integralna część. Często jest to jednak kwestia spychana na drugi plan, traktowana jako mniej istotna lub taka, której nie warto poświęcać zbyt wiele uwagi. Młodzi liderzy gonią za realizowaniem KPI i „dowożeniem” wyników, priorytetem są zebrania projektowe, a na spotkania 1:1 nigdy nie ma czasu. Przez to nie znają potrzeb i oczekiwań swojego zespołu. To błąd.

 

Rada: Inwestuj czas w budowanie relacji z członkami zespołu. Kiedy liderzy stawiają ludzi na pierwszym miejscu, zespół staje się jedną zintegrowaną drużyną, bardziej proaktywną i zmotywowaną. Rozmawiaj, słuchaj i pytaj o potrzeby swojego zespołu. Nadawaj ten sam priorytet spotkaniom 1 na 1 (link) i integracjom zespołowym (link), co spotkaniom projektowym. Przekonasz się, że silne relacje zwiększają zaangażowanie i lojalność.

3. Nie inwestujesz we własny rozwój

Początkujący liderzy często koncentrują się na rozwoju zespołu, zapominając o własnym. A Twój rozwój osobisty ma ogromne znaczenie nie tylko dla Ciebie, lecz także dla organizacji jako całości. Dlatego warto, abyś inwestował/a w siebie i swoje umiejętności. Nie musisz być ekspertem od wszystkiego, ale warto dążyć do ciągłego poszerzania swojej perspektywy. Dzięki temu będziesz bardziej elastyczny i otwarty na różnorodne podejścia i rozwiązania.

 

Rada: Inwestuj w swój rozwój osobisty – uczestnicz w szkoleniach, czytaj, słuchaj, konsultuj się z mentorami. W ten sposób poznasz inne punkty widzenia, nowe narzędzia i dobre praktyki. Rozwój to proces ciągły, który nigdy się nie kończy. Dlatego nie przestawaj inwestować w siebie i swoje umiejętności, ponieważ to właśnie dzięki temu staniesz się nie tylko kompetentnym liderem, ale także osobą, z którą inni po prostu lubią pracować. Polecamy wybrać książkę z naszej biblioteki menedżera (link).

4. Nie dbasz o komunikację

Bez komunikacji niewiele się da zrobić (nie tylko w przywództwie). Ale początkujący liderzy często pomijają rozwijanie umiejętności komunikacyjnych. Mogą mieć trudności w wyrażaniu myśli i oczekiwań, co jest prostą – i niestety częstą – ścieżką do nieporozumień i frustracji w zespole. Stawiaj na bezpośrednią, prostą komunikację, za to unikaj metafor czy niedopowiedzeń. Możesz poprosić swojego podwładnego, aby sparafrazował lub przedstawił zadanie swoimi słowami, żeby upewnić się, że oddelegowane zadania są jasne i zrozumiałe. Nie bój się także konstruktywnej krytyki. Nie owijaj w bawełnę podczas trudnych rozmów feedbackowych, ale pamiętaj, żeby być empatycznym i zrozumieć, że każdy uczy się na błędach.

 

Rada: Praktykuj aktywne słuchanie i empatię. Pomoże Ci w tym sięgnięcie po książkę poświęconą NVC (Nonviolent Communication), np. tę, którą znajdziesz w dodatkowych źródłach na końcu artykułu – tam odnajdziesz kluczowe zasady skutecznej komunikacji, Skup się nie tylko na przekazywaniu informacji, ale także na zrozumieniu perspektyw i potrzeb swojego zespołu. Wartość słuchania może być równie ważna, co umiejętność wyrażania myśli. Ostatecznie, celem jest, aby każdy członek zespołu czuł się pewnie, że rozumie, czego od niego oczekujesz.

 

5. Nie delegujesz

Początkujący liderzy często boją się delegować zadania i odpowiedzialności, zwłaszcza gdy stają się liderem zespołu, w którym jeszcze chwilę temu byli równorzędnymi kolegami i koleżankami. Kiedy zostajesz liderem, Twoja rola znacząco się zmienia i tutaj nie ma wyjścia – obie strony muszą to zaakceptować. Nie jesteś już tylko „kumplem” z zespołu, ale osobą odpowiedzialną za zarządzanie i dbanie o efektywność ludzi pod Twoimi skrzydłami. To nie oznacza, że musisz stawać się definicją szefa z najgorszych koszmarów, ale że od teraz jesteś kluczowym punktem odniesienia. Twoim zadaniem jest skuteczne rozdzielanie zadań i odpowiedzialności w zespole. A błędem młodych liderów jest właśnie to, że próbują kontrolować wszystko samodzielnie, co prowadzi do nadmiernego obciążenia, długotrwałego stresu i braku rozwoju samego zespołu.

 

Rada: Naucz się delegować i zrozum, że nie wszystko musi spoczywać na Twoich barkach. Rozpoznaj talenty w zespole i obdarz ich zaufaniem, oddając odpowiedzialność za konkretne zadania. Delegowanie nie tylko pomaga liderowi, ale też rozwija członków zespołu. Na początku mogą popełniać błędy, ale to część procesu nauki. Pozwól im na te błędy, a z czasem będą bardziej samodzielni i kompetentni.

 

6. Boisz się konfliktów

Konflikty w każdym zespole są nieuniknione. Ale początkujący liderzy często nie radzą sobie z nimi. Mogą unikać konfliktów z obawy o pogorszenie nastroju i relacji w pracy lub podejmować niewłaściwe działania, które tylko zaogniają sytuację – np. pozostawienie sytuacji bez rozwiązania, licząc na to, że sama się jakoś rozwiąże lub udawanie, że nic się nie stało. To prowadzi jedynie do eskalacji konfliktu, a ludzie mogą czuć się niedoceniani lub ignorowani. Inna niewłaściwa reakcja to próba rozwiązywania konfliktu, rozmawiając z obiema stronami osobno i przekazując wiadomości od jednej strony do drugiej. Takie zachowanie może skutkować tym, że strony konfliktu poczują się niekomfortowo w obecności lidera i będą unikać uczciwego i otwartego dialogu.

 

Rada: Rozwijaj umiejętności zarządzania konfliktami (np. z pomocą naszego webinaru „Rozwiązywanie konfliktów w zespołach. Od szkodliwego wrzenia do wzmacniającego oczyszczenia”). Bądź otwarty/a na dialog, słuchaj różnych stron i szukaj rozwiązań. Jako lider, możesz np. moderować spotkanie, na którym obie strony mogą wyrazić swoje stanowiska i uczucia. Warto zaproponować wsparcie w rozwiązaniu problemu i zachęcać do bezpośredniego dialogu między stronami konfliktu. I nie odkładaj problemu na bok – rozwiązywanie konfliktów na bieżąco zwiększa efektywność zespołu i sprawia, że ludzie czują się bezpiecznie.

 


Unikając tych 6 kluczowych błędów, stawiasz kroki w kierunku sukcesu jako lider i zapewniasz swojemu zespołowi szansę na osiągnięcie wyjątkowych wyników. Pamiętaj jednak, że bycie liderem to znacznie więcej niż umiejętność zarządzania. To również bycie mentorem i źródłem inspiracji dla innych. Twoje działania i zaangażowanie stanowią wzór, który inni chcą naśladować.

Nie obawiaj się popełniać błędów, ponieważ to one uczą nas cennych lekcji. Kluczem jest nauka na nich i ciągły rozwój jako lider. Poniżej znajdziesz dodatkowe źródła, które Ci w tym pomogą.

 

 

Zapisz się na newsletter I bądź na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami i nowościami Active Strategy.  

 

Polecane źródła uzupełniające:

  • Webinar Active Strategy: „Od kolegi do szefa. Jak zbudować pozycję lidera, kiedy wcześniej było się członkiem zespołu? – https://meet.active-strategy.com/od-kolegi-do-szefa
  • Webinar Active Strategy: „7 potrzeb młodych liderów i liderek, czyli jak przygotować ich do nowej roli?” – https://meet.active-strategy.com/7potrzeb
  • „Porozumienie bez przemocy. O języku życia” Marshall B. Rosenberg – pomoże doskonalić Ci umiejętności komunikacyjne, o których wspominaliśmy w 4. punkcie
  • „7 nawyków skutecznego działania” Stephen R. Covey – polecamy każdemu, niezależnie od zajmowanego stanowiska
  • „Ósmy nawyk” Stephen R. Covey – polecamy liderom i menedżerom, albo osobom, które pretendują do roli szefa

Active Strategy Sp. z o.o.

ul. Kolista 14/22

54-152 Wrocław

NIP: 8943065098

KRS: 0000570503

REGON: 362233488

X