Po dziesiątkach lat własnej pracy, obserwacji swoich klientów, analizowaniu badań i rozmowach z ludźmi sukcesu zauważył, że milionerzy posiadają zestaw 15 umiejętności. Podkreśla, że są to cechy, których można się nauczyć i podkreśla, że nic nie działa za pierwszym razem. Nie zrażajmy się po pierwszej próbie. Większość ludzi rezygnuje nawet przed zrobieniem pierwszego kroku. Żyją na wyspie, którą Tracy nazywa „kiedyś” (ang. Someday Island), które nigdy nie nadchodzi.
Zachęca do wejścia na drogę do sukcesu właśnie przez własny rozwój, bo "nie jesteś gorszy, głupszy, masz takie same szanse jak inni".
Brian Tracy, mówca, coach i przedsiębiorca, jest autorem ponad 20 książek, z których wiele to bestsellery. Dla milionów ludzi na całym świecie jest guru efektywności osobistej, sprzedaży i osiągania celów. W wystąpieniu porównuje osiąganie sukcesu do gotowania. Jeśli masz dobry przepis i wykonasz wszystko poprawnie, otrzymasz potrawę. Może nie wszyscy chcą zostać obrzydliwie bogaci, ale tym, którzy to rozważają, przyda się gotowy przepis.
Zaczynaj z wizją końca. Wyobrażaj sobie siebie w szczęśliwego, zdrowego, bogatego. Twórz wizję miejsca, samochodu, ludzi i wszystkiego, co Cię otacza. Spisz listę marzeń, tego, co chcesz doświadczyć, mieć, kogo znać, gdzie być, jak żyć, z kim pracować.
Sztuką jest znalezienie w życiu tego, co lubisz robić i sprawić, by ktoś Ci za to dobrze płacił. To Cię inspiruje, motywuje i pomaga utrzymać dyscyplinę. Dzięki temu możesz szczerze przyznać, że nie pracujesz, tylko dobrze się bawisz.
Zapłać wszelką cenę i poświęć się, żeby być wśród najlepszych 10% w Twoim obszarze. To może potrwać, ale każdy kiedyś zaczynał. Jeśli lubisz to, co robisz, będziesz chciał być w tym jak najlepszy. Jeśli nie chcesz być wśród najlepszych 10%, to znaczy, że prawdopodobnie jesteś w złym miejscu.
Każdy jest zaprojektowany, aby osiągnąć coś wyjątkowego. Przyjrzyj się swoim dotychczasowym sukcesom i znajdź w nich czynnik wspólny. Skup się na wykorzystaniu talentów w wybranym obszarze.
Nawet jeśli pracujesz u kogoś, podchodź do firmy jak do własnej. Najcenniejsi pracownicy to Ci, którzy odbierają to, co spotyka firmę osobiście. Dbaj o nią i pomagaj osiągnąć sukces. Będziesz szybciej awansować, więcej zarabiać, mieć coraz większy wpływ na firmę.
Skupiaj się na celach. Ustal, co chcesz osiągnąć, jak to zrobisz i jaką cenę będziesz musiał za to zapłacić. Są tylko dwa haczyki – musisz zapłacić cenę za osiągnięcie swojego celu i to przed, a nie po. Jak w sporcie, nie możesz trenować po zdobyciu złotego medalu, poświęcenie i wysiłek niezbędne są przed. Milionerzy, w przeciwieństwie do innych, nie zapominają o tym.
Strach przed porażką jest jednym z największych powodów nieosiągania sukcesu. Średnio 9 z 10 naszych planów idzie nie tak, jak myśleliśmy. To normalne i musisz to zaakceptować. Chcąc zostać milionerem, będziesz ponosił porażki jedna za drugą. Milionerzy traktują je jak informację zwrotną, szukają lekcji w każdej porażce, przeszkodzie. Wyciągnij wartościowe wnioski i idź dalej.
W XXI wieku najważniejszą umiejętnością jest uczenie się. Jeśli nie stajesz się coraz lepszy, stajesz się coraz słabszy, a po dwóch latach 50% Twojej wiedzy jest już przestarzała. Czytaj książki najlepszych ekspertów w Twojej branży przez 30 do 60 minut każdego dnia. Uczestnicz w każdym kursie, w którym możesz wziąć udział. Prelegenci i trenerzy przekazują Ci doświadczenie, które często zbierali latami. Słuchaj audiobooków w samochodzie – przeciętny człowiek spędza w aucie 500–1000h rocznie. To więcej niż dwuletnie studia podyplomowe.
W naszym społeczeństwie popularne jest podejście „wyluzuj, zadbaj o balans w życiu, zrelaksuj się, baw się, integruj z kolegami z pracy”. Ale czas na to będzie, kiedy już coś osiągniesz, a nie przed. Średnia godzin pracy milionerów i top menedżerów w USA to 59h tygodniowo. 40h pracy tygodniowo to przetrwanie, dopiero każda godzina ponad to zainwestowana w pracę lub własny rozwój jest inwestycją w Twoją przyszłość. Kiedy jesteś w pracy, pracuj. Nie trać czasu na picie kawy, pogaduszki, surfowanie w Internecie. Zacznij dzień od najważniejszych zadań i nie przerywaj, dopóki ich nie skończysz.
Dr David McMillan z Harvard Business School przez 25 lat badał, co sprawia, że niektórzy osiągają ogromny sukces w życiu. Odkrył, że 99% Twojego sukcesu zależy od grupy, w której jesteś. Są to ludzie z Twojej pracy, kościoła, partii politycznej. Jesteśmy jak kameleony, które przystosowują się do otoczenia, nabywamy cech otaczających nas ludzi. 85% naszego szczęścia zależy od relacji z innymi ludźmi. Kiepskie prywatne relacje mogą zabrać całą radość z życia, zły szef obrzydzić ulubioną pracę, a wystarczy jeden toksyczny członek zespołu, żeby zatruć atmosferę w całym biurze. Wybieraj z kim pracujesz i żyjesz.
Zrozum, że życie to ciągłe wspinanie się w górę lub spadanie w dół. Żeby wejść na kolejny szczyt musisz zejść z obecnego w dolinę i wspiąć się na następny. Wszystko w życiu ma cykle, górki i dołki. Dbaj tylko, żeby Twój trend był wzrostowy, nawet jeśli będziesz robił jeden krok do tyłu rób dwa kroki do przodu. Milionerzy skupiają się na tych dwóch krokach w przód i przygotowują na skutki kroku w tył.
Większość prób się nie udaje, musisz więc być gotowy, że czasami sprawy pójdą nie po Twojej myśli. Życie jest serią problemów, które nigdy się nie kończą. Przychodzą jeden po drugim jak fale. Milionerów wyróżnia reakcja na napotkany problem, nie szukają winnego, nie narzekają, skupiają się na rozwiązaniu. Wstają i idą do swojego celu.
Myśl przez większość czasu o tym, czego chcesz. Szukaj wartościowych lekcji, inspirujących pomysłów, przyciągających wizji. Optymiści uczą się więcej, próbują więcej, prą naprzód bez poddawania się. Twój plan zmieni się, ale dąż do swojego celu mimo wszelkich przeszkód.
Potrzebujesz dwóch rodzajów odwagi. Odwagi do zaczęcia bez gwarancji sukcesu. Milionerzy myślą, planują, przygotowują się i działają, nie mając pewności powodzenia. Drugi rodzaj to odwaga do kontynuowania. Jeśli podjąłeś decyzję, nigdy się nie poddawaj. Nawet jeśli zostaniesz znokautowany wstań i walcz dalej.
Samodyscyplina to zdolność zmuszenia się do zrobienia tego, co powinieneś zrobić, kiedy powinieneś to zrobić, czy Ci się chce, czy nie. Za każdym razem, kiedy zrobisz mały krok naprzód, wzmacniasz samodyscyplinę. Za każdym razem, kiedy wzmacniasz samodyscyplinę, zwiększasz swoją wytrwałość. Wytrwałość jest z kolei powiązana z pewnością siebie. Im jesteś bardziej pewny siebie, tym bardziej lubisz siebie i tym bardziej jesteś zdyscyplinowany. W ten sposób wchodzisz na wznoszącą się spiralę, która prowadzi Cię do punktu, w którym nic nie może Cię powstrzymać.
W najbliższych latach wielu ludzi dołączy do grona milionerów. Co myślicie o tych umiejętnościach? Które z nich macie?