Menedżer i specjalista potrzebują wskazówek jak się rozwijać. Tylko kto lubi feedback i czy tak naprawdę z niego korzystamy? Może alternatywą jest feedforward?
Większość z nas, a na pewno pracujący w korporacjach, spotkała się pojęciem "feedback". Jest to powszechnie znany sposób modelowania zachowań. Dotyczy pożądanych i niepożądanych zachowań, często wiąże się z niemiłą rozmową. Dlatego wielu menedżerów i pracowników nie korzysta z niego w pełni. W końcu słuchanie o tym, co zrobiliśmy źle, nieodpowiednio i poniżej oczekiwań to żadna przyjemność.
Możemy zmienić tylko przyszłość, więc po co roztrząsać przeszłość?
Marshall Goldsmith, doceniony przez Forbes, Economist i Wall Street Journal za wkład w rozwój przywództwa, wskazuje alternatywę. Jest szczególnie przydatna dla menedżerów i ludzi osiągających sukces. Oni lubią znajdywać pomysły, które mają pomóc im osiągać cele.
Feedforward to odwrócone podejście do zbierania wskazówek lub wspierania innych w rozwoju. Jest skuteczne, a najważniejsze, minimalizuje trudne emocje w rozmowie przełożonego z podwładnym.
O feedforward można poprosić każdego znającego interesujący nasz temat. Nawet nie musimy mieć wspólnych doświadczeń ani relacji z pytaną osobą. Jest szybszy od feedbacku, który często przeradza się w godzinne, nerwowe spotkania. Jego stosowanie jest dosyć proste, wymaga tylko ćwiczenia dla wyrobienia nawyków.
Feedforward składa się z czterech kroków:
- Wybierz 1 obszar, swoje zachowanie lub umiejętność, którą są ważne dla firmy/ zespołu i chcesz rozwinąć. Zmiana w tym obszarze powinna wywrzeć istotną, pozytywną różnicę w twoim życiu lub pracy – np. „Chcę lepiej komunikować zespołowi moje oczekiwania”.
- Opisz swój cel rozmówcy (podwładny, szef, przyjaciel, partner, obcy w samolocie) – np. „Chcę lepiej komunikować moje oczekiwania, tak, żeby moi pracownicy dokładnie wiedzieli, co mają zrobić”.
- Poproś o 2 pomysły na osiągnięcie celu. Jeśli znasz tą osobę nie pozwól jej komentować przeszłości, może dzielić się pomysłami na przyszłość - „Chcę lepiej komunikować moje oczekiwania, tak, żeby moi pracownicy dokładnie wiedzieli co mają zrobić. Co wg. Ciebie mógłbym zrobić, żeby to osiągnąć?”.
- Słuchaj uważnie pomysłów, zapisz je. Na końcu powiedz „DZIĘKUJĘ”.
Najlepiej jest powtórzyć kroki 2-4 z kilkoma osobami. Można dzięki temu zebrać worek pomysłów do wyboru.
Przestrzeganie kilku zasad zmienia typowe pytanie o radę w skuteczne narzędzie w rękach menedżerów i pracowników. Pamiętaj:
- Poproś o pozytywne, proste pomysły.
- Wysłuchaj bez pytań, komentarzy lub ocen – tj. to się u mnie nie sprawdzi, myślałem już o tym, nie jestem pewien, nie wierzę w takie rzeczy, to dobry pomysł, ciekawe podejście.
- Nie obiecuj, że wykorzystasz którykolwiek pomysł. Lepiej powiedz, że zastanowisz się nad nimi.
Jeśli masz umiejętność, pytanie lub problem, z którym chcesz sobie poradzić, zachęcam do wypróbowania techniki feedforward przynajmniej w jednym przypadku. Zobaczysz jaką ma siłę.
Jeśli jeszcze Cię nie przekonałem, przeglądnij 11 powodów, przytaczanych przez Goldsmitha, dla których warto wypróbować FeedForward (link do źródła)
- Możemy zmienić przyszłość. Nie możemy zmienić przeszłości - Feedforward pomaga ludziom wyobrazić sobie i skupić się na pozytywnej przyszłości, a nie na nieudanej przeszłości. Dając ludziom pomysły na to, jak mogą odnieść jeszcze większy sukces (w przeciwieństwie do wizualizacji nieudanej przeszłości), możemy zwiększyć ich szanse na osiągnięcie tego sukcesu.
- Bardziej produktywne może być pomaganie ludziom w nauce bycia "dobrym", niż udowodnienie, że są "źli" - Nawet konstruktywnie dostarczony feedback jest często postrzegany jako negatywny, ponieważ wymaga on omówienia błędów, niedociągnięć i problemów. Z kolei feedforward jest postrzegany jako pozytywny, ponieważ koncentruje się na rozwiązaniach - a nie problemach.
- Feedforward jest szczególnie odpowiedni dla ludzi sukcesu - Ludzie sukcesu lubią zdobywać pomysły, które pomogą im w osiągnięciu ich celów. Wszyscy mamy tendencję do przyjmowania feedbacków zgodnych z naszym postrzeganiem. Mamy również tendencję do odrzucania lub odrzucania feedbacków, które są niezgodne z naszym postrzeganiem siebie.
- Feedforward może pochodzić od każdego, kto zna się na temacie - Bardzo często pozytywną reakcją na feedforward jest zdumienie tym, jak wiele można uczyć się od ludzi, których nie znamy! Feedforward wymaga po prostu dobrych pomysłów na osiągnięcie celu.
- Ludzie nie traktują feedforward tak osobiście, jak feedbacku - Teoretycznie konstruktywny feedback ma "skupić się na działaniu, a nie na osobie". W praktyce prawie wszystkie opinie są odbierane osobiście (bez względu na to, jak są dostarczane).
- Feedback mogą wzmacniać osobiste stereotypy i negatywne samospełniające się przepowiednie - Feedback może wzmocnić poczucie porażki. Feedforward opiera się na założeniu, że odbiorca może dokonać pozytywnych zmian w przyszłości. Feedforward może wzmocnić poczucie możliwości zmian.
- Zmierz się z tym! Większość z nas nie lubi otrzymywania negatywnego feedbacku i nie lubimy go dawać - menedżerowie nie są zbyt dobrzy w przekazywaniu lub otrzymywaniu negatywnego feedbacku. Jest mało prawdopodobne, że to się zmieni w najbliższej przyszłości.
- Feedforward może pokryć prawie cały ten sam "materiał" jak informację zwrotną - Sugestie te mogą być bardzo konkretne i nadal dostarczane w pozytywny sposób. W ten sposób można "pokrywać te same punkty" bez powodowania wstydu.
- Feedforward bywa znacznie szybszy i bardziej wydajny niż feedback - Doskonałą techniką przekazywania pomysłów ludziom sukcesu jest powiedzenie: "Oto cztery pomysły na przyszłość. Przyjmijcie je w pozytywnym duchu. Jeśli możesz użyć tylko dwóch pomysłów, wciąż masz dwa punkty do przodu. Po prostu zignoruj to, co nie ma dla ciebie sensu.
- Feedforward może być użytecznym narzędziem do stosowania z menedżerami, kolegami i członkami zespołu - Słusznie lub niesłusznie, feedback wiąże się z oceną. Może to prowadzić do bardzo negatywnych - lub nawet ograniczających karierę - niezamierzonych konsekwencji, gdy stosuje się je do menedżerów lub kolegów. Feedforward nie oznacza wyższości sądu. Łatwiej go przyjąć od osoby, która nie jest w pozycji władzy lub autorytetu.
- Ludzie mają tendencję do uważniejszego wsłuchiwania się w feedforward niż feedback - słuchając feedbacku często jesteśmy tak zajęty układaniem odpowiedzi, że nie słucham w pełni tego, co mówi druga osoba. W feedforward jedyną odpowiedzią, którą można udzielić jest "dziękuję".
--
EDIT: Artykuł został zaktualizowany. Oryginalnie opublikowany na blogu 20 maja 2013r.