Najlepsza rada o przywództwie

Droga do sukcesu wymaga ciągłego uczenia się. Czasami uczymy się na własnych doświadczeniach, a czasem na innych.

Na swojej ścieżce spotykamy tych, którzy popełnili już wiele błędów i osiągnęli więcej. To właśnie ich rady zostają z nami na długo. Zapytaliśmy menedżerów z różnych branż o te, które miały znaczący wpływ na ich obecne podejście do kierowania ludźmi.

Zachęcamy do czytania, przemyślenia i wykorzystania rad naszych rozmówców.

 

Jaka jest najlepsza rada o przywództwie jaką kiedykolwiek otrzymałe(a)ś?

 

Traktuj członków zespołu jak partnerów.
Najlepszą rzeczą, którą zrobiłem w firmie było zatrudnienie mądrych, zmotywowanych pracowników i traktowanie ich po partnersku. Są bliżej klientów, parterów, możliwości i problemów firmy. Gdy przedstawiam im wizję i kierunek działania, zadając mnóstwo pytań i starając się usunąć przeszkody w realizacji działań, pracownicy wiedzą, jakie podjąć decyzje i w jaki sposób posuwać się naprzód. Ich pozycja zostaje wzmocniona, a ja nie staję na ich drodze. To oni zaczynają mówić MI, co powinniśmy zrobić, nie czekając na instrukcje. Dzięki temu w firmie podejmowane są lepsze decyzje w krótszym czasie.

Lech Kaniuk, Prezes Zarządu iTaxi.pl/ współzałożyciel Grupy OnlinePizza

Słuchaj, bądź cierpliwa.
Stawiając pierwsze kroki jako HR Manager zdarzało mi się, iż działałam zbyt niecierpliwie. Chciałam za bardzo, zbyt wiele na raz i za szybko. Z biegiem lat zrozumiałam, że przede wszystkim dokładne słuchanie i cierpliwość pozwalają dostrzec inną perspektywę oraz budować relacje oparte na zaufaniu. Wtedy też ludzie podążają za tobą. Nie dlatego, że muszą czy zostali do tego zachęceni bądź przymuszeni, lecz dlatego, że chcą.

Katarzyna Filip – HR Manager, ASUS Polska

Czynnik sukcesu 1: Doceniaj innych i nie krytykuj ich. Jasno określaj, czego oczekujesz od członków zespołu i upewnij się, że wiedzą, że potrzebujesz ich pomocy we wspólnym działaniu.
Czynnik sukcesu 2: Najlepszymi liderami są bardzo dobrzy i cierpliwi słuchacze. Jeśli rozmawiasz ze swoimi pracownikami, upewnij się, że możesz całkowicie skoncentrować się na tym, co mówią i staraj się zrozumieć, co mają na myśli.

Armin Kreuzthaler, Director People Development & Training, Magna International

Jeśli chcesz, żeby ludzie robili coś w konkretny sposób, najlepiej pokazać to przykładem.
Jeżeli oczekujesz od ludzi systematyczności, musisz być systematyczny w relacjach z nimi. Jeśli oczekujesz szczerości, musisz być szczery.
Liderzy nie rodzą się liderami i mało umiejętności przywódczych zdobywamy w szkole czy w domu. Uczymy się ich od swoich liderów. Dlatego tak ważnym jest dawanie dobrego przykładu i działaniem pokazywanie zespołowi, jakie podejście powinien przyjąć.

 Wiktor Schmidt, CEO, Netguru

Otaczaj się ludźmi lepszymi od Ciebie.
To rada którą już na studiach słyszy wielu menadżerów, ale jej głębię rozumie się dopiero z czasem. Naprawdę dobrzy ludzie wymuszają na nas ciągły rozwój, nie pozwalają osiąść w strefie komfortu nawet jak jest taka pokusa i warunki. Nauczyłem się, że jak nie idziemy z ludźmi razem do przodu to odchodzą i ich brak czuć wtedy najbardziej. Rozwijając się cały czas jako zespół możemy nadążyć z rozwojem w obecnym dynamicznym świecie.

Grzegorz Rudno-Rudziński, Managing Partner, Wiceprezez Zarządu, Grupa Unity

Najważniejszą radę o przywództwie dostałem gdy byłem jeszcze nastolatkiem – „Mniej gadania, więcej działania.” Wtedy nie traktowałem jej jako kluczowej biznesowej cechy. Jednak z perspektywy czasu jest to zdanie, do którego wracam najczęściej. Teraz przekazując tę radę swojemu zespołowi.

Krzysztof Stypułkowski – członek zarządu/ współzałożyciel, FantasyEXPO

Najcenniejsze rady, które do mnie przemawiają, mają kilka tysięcy lat tj. „Człowiek uczy się całe życie i umiera głupi”. Rad poznałem wiele, tak samo jak książek i szkoleń. Kluczem jest konsekwencja i bycie otwartym na rozwój. Warto też sięgać po rady do mistrzów tj. Musashi Miyamoto i jego Księgę Pięciu Kręgów.

Kamil Górecki – prezes zarządu/ współzałożyciel, FantasyEXPO

 

Więcej o firmach naszych ekspertów

iTaxi jest pierwszą i największą platformą do zamawiania taksówek w Polsce. Przez aplikację iTaxi można zamawiać taksówki w ponad 100 miast w Polsce. Dostępnych taksówek jest kilka tysięcy.

--

ASUS od ponad 25 lat tworzy inteligentne rozwiązania dla użytkowników. Portfolio firmy obejmuje m.in. smartfony ZenFone, notebooki ZenBook, ROG, urządzenia i podzespoły komputerowe a także technologie AR, VR i IoT. Dzięki swym osiągnięciom i wkładowi w rozwój rynku IT, ASUS figuruje na liście „World’s Most Admired Companies” magazynu „Fortune”.

--

Magna International to wiodący globalny dostawca branży motoryzacyjnej. Posiada 317 zakładów produkcyjnych i 102 centra zajmujące się tworzeniem, produkcją i sprzedażą produktów w 29 krajach. Ma ponad 155 000 pracowników skupiających się na dostarczaniu Klientom najwyższej wartości dzięki innowacyjnym procesom i Produkcji Światowej Klasy. Stara się być pracodawcą "z wyboru", etycznym i odpowiedzialnym obywatelem społeczności oraz doskonałym długoterminowym obiektem inwestycji dla akcjonariuszy.

--

Netguru to międzynarodowa firma dostarczająca usługi konsultingowe w zakresie programowania, integracji systemów oraz product designu i budowania aplikacji. Tworzy rozwiązania webowe i mobilne, strony internetowe, a także systemy e-commerce. Firma dwukrotnie została uwzględniona w rankingu Deloitte Technology Fast 50, a w ostatnim czasie – także w rankingu FT1000, wyróżniających najszybciej rosnące firmy w Europie.

--

Unity od 20 lat wspiera transformację cyfrową klientów, realizując projekty IT z zakresu e-commerce, integracji systemów oraz omnichannel. Od 1997 zrealizowaliśmy ponad 500 projektów IT, z wieloma klientami pracując od ponad 10 lat. W 2016 roku obroty firmy wyniosły 25 mln, a poziom zatrudnienia przekroczył 200 osób.

--

FantasyExpo jest wiodącą polską agencją marketingową w branży gier, a w szczególności esportu. Jest odpowiedzialna za współpracę z takimi markami jak Sprite, Play, LG, Nvidia i innymi. Prowadzi operacje na terenie Polski, Czech oraz Słowacji.

--

Jeśli znaleźliście tu wartość dla siebie, będziemy wdzięczni za udostępnienie wywiadu innym.

Active Strategy Sp. z o.o.

ul. Kolista 14/22

54-152 Wrocław

NIP: 8943065098

KRS: 0000570503

REGON: 362233488

X