Pracodawcy tracą miliony przez nieefektywne spotkania – Forbes.pl

Każdego roku pracownicy tracą setki tysięcy godzin na uczestniczeniu w nieefektywnych spotkaniach, które generują dla firm milionowe koszty. Tych jednak stosunkowo łatwo można by uniknąć

Nie muszę nikogo przekonywać, jak wiele spotkań jest niepotrzebnych, nieefektywnych, zorganizowanych z udziałem niewłaściwych osób. Wielu z was sama doświadcza marnowania czasu, nudy i bezcelowego politykowania. Niejednokrotnie zajmowaliście się podczas spotkań zupełnie innymi sprawami. Wiem, ponieważ jest to przypadłość większości korporacji, ale też wielu małych firm.

Ile firmy płacą za spotkania?

W swojej pracy spotkałem już menedżerów, którzy spędzali na spotkaniach ponad 30 godzin tygodniowo. Policzmy jednak, ile kosztują spotkania w przeciętnym przedsiębiorstwie. W różnych firmach założenia mogą się różnić. I oczywiście nie wszystkie spotkania muszą być bezproduktywne.

Dla uproszczenia kalkulacji weźmy pod lupę menedżera średniego szczebla zarabiającego 12 tys. zł brutto miesięcznie. Każdego tygodnia uczestnicy on w 10 spotkaniach: swojego zespołu, z innymi menedżerami, z klientami. Załóżmy, że średnio trwają one półtorej godziny. Menedżer spędza więc na spotkaniach 720 godzin rocznie. Jeśli w organizacji jest 25 takich osób, ich czas na spotkaniach kosztuje firmę 1,35 mln zł.

Ile firma może zaoszczędzić na spotkaniach?

...

 

Cały artykuł (opublikowany 25.08.2015) można przeczytać na Forbes.pl

Active Strategy Sp. z o.o.

ul. Kolista 14/22

54-152 Wrocław

NIP: 8943065098

KRS: 0000570503

REGON: 362233488

X