Wymarzona praca

Chcę podzielić się moim marzeniem i jego źródłem.

Na podstawie moich obserwacji, wielu rozmów, tematów indywidualnych coachingów i rynkowych badań mogę stwierdzić, że wymarzona praca jest czymś rzadkim w naszym społeczeństwie.


Bardzo często słyszę takie stwierdzenia:

 • Pracuję, bo muszę się utrzymać.
 • Nie czuję się spełniony i doceniony w pracy, ale nie wiem, co innego mogę robić.
 • Nie wykorzystuję tu swoich możliwości, ale rynek pracy jest trudny...

Według raportu „Satysfakcja z pracy” Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych i Pracuj.pl, „co drugi Polak jest zmęczony i nie odczuwa satysfakcji ze swojej pracy”.
Poczucie zadowolenia z pracy spada z roku na rok:

 • 2010 – ponad 50% pracujących NIE czerpie satysfakcji z pracy
 • 2009 – było to prawie 40%
 • 2005 – prawie 30%

  Wśród znajomych - zadowolonych mogę zliczyć na palcach obu rąk. Moim zdaniem to wielka szkoda, marnowanie naszych talentów i zdolności, zwanych przeze mnie magią. Częściej możemy mówić i słyszeć: nie chciałbym robić nic innego niż to, co w obecnej pracy lub mam taką pracę, jaką chciałam mieć od bardzo dawna, czy też codziennie wieczorem cieszę się, że następnego dnia pójdę do pracy, albo robię to, co lubię i jeszcze mi za to płacą. Te stwierdzenia należą do mnie i kilku osób z mojego otoczenia - jest to więc możliwe.


  Zastanawiałem się, gdzie leży przyczyna i wybrałem 3 opcje:

  1. Niewiedza na temat tego, czego chcesz i kim chcesz być

  2. Brak decyzji i odwagi do wprowadzenia zmian w swoim życiu

  3. Niewiedza na temat tego, jak się przygotować i jakie kroki podjąć, by zdobyć wymarzoną pracę

  Przyczyny możemy jednak odłożyć na bok, pójdźmy dalej...

  Wiele lat temu moja mama wielokrotnie powtarzała mi historię swojej przyjaciółki z liceum, która obecnie jest lekarzem lub prawnikiem (nie pamiętam dokładnie). Pochodzi z dobrze sytuowanej rodziny, poszła w ślady rodziców. Dopiero kiedy założyła rodzinę otwarcie przyznała się, że przez całe życie nienawidzi swojej pracy, a każdego wieczoru już boi się myśli, że następnego dnia znowu tam pójdzie. Ten przykład dał mi siłę pójścia nieco pod prąd, znalezienia swojej magii, wyboru zawodu i dążenia do niego. Teraz mam pracę, którą sobie wymarzyłem, jest moją pasją, zabawą, wyzwaniem i przygodą. Przy tym daje mi przestrzeń na ważne dla mnie osoby, hobby i marzenia.

  Jednym z moich marzeń, o którym chcę tutaj wspomnieć, jest aby więcej ludzi robiło to, co potrafi najlepiej, dobrze się przy tym bawiło, wnosiło coś wyjątkowego od siebie do świata, żeby inni im za to dobrze płacili ;)
  Dlatego podzielę się uproszczonymi krokami, które są minimum, aby każdy z nas mógł osiągnąć to, czego pragnie.


  Odpowiedz sobie na poniższe pytania:

  1. Co jest dla Ciebie w życiu najważniejsze?

  2. Kim chcesz być?

  3. Jaka jest Twoja najsilniejsza magia? (tzw. talent, zdolność, mocna strona)

  4. Jak możesz jej użyć, aby stać się tym kim chcesz?

  5. Jak możesz jej użyć dla dobra innych?

  6. Jaki będzie Twój pierwszy krok?

  Nie spieszcie się z odpowiedzią, możecie je zapisać i nosić przy sobie, dobrze to przemyślcie. Rozmawiajcie o nich z innymi, zadawajcie je bliskim i uważnie słuchajcie odpowiedzi, a gdy znajdziecie własne, z których będziecie zadowoleni - zapiszcie je i przejdźcie do kolejnego.

  Powodzenia!
  Podzielcie się swoimi myślami, wątpliwościami i odpowiedziami - może zainspirują innych do działania!

  Autor: Wojciech Paździor

  Wymarzona praca

  Chcę podzielić się moim marzeniem i jego źródłem.

  Na podstawie moich obserwacji, wielu rozmów, tematów indywidualnych coachingów i rynkowych badań mogę stwierdzić, że wymarzona praca jest czymś rzadkim w naszym społeczeństwie.

  Bardzo często słyszę „pracuję bo muszę się utrzymać”, „w pracy nie czuję się spełniony i doceniony, ale nie wiem co innego mogę robić”, „nie wykorzystuję tu swoich możliwości, ale rynek pracy jest ciężki” itp.

  Według raportu „Satysfakcja z pracy” Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych i Pracuj.pl aż „co drugi Polak jest zmęczony i nie odczuwa satysfakcji ze swojej pracy”. Poczucie zadowolenia z pracy spada z roku na rok:

  n2010 – ponad 50% pracujących NIE czerpie satysfakcji z pracy

  n2009 – było to prawie 40%

  n2005 – prawie 30%

  Wśród znajomych, zadowolonych mogę zliczyć na palcach obu rąk.

  Moim zdaniem to wielka szkoda, to marnowanie naszych talentów i zdolności, zwanych przeze mnie magią. Przecież częściej możemy mówić i słyszeć „nie chciałbym robić nic innego niż to, co w obecnej pracy”, „mam taką pracę jaką chciałam mieć od bardzo dawna”, „codziennie wieczorem cieszę się, że następnego dnia pójdę do pracy”, „robię to co lubię i jeszcze mi za to płacą”. Powyższe stwierdzenia należą do mnie i kilku osób z mojego otoczenia, jest to więc możliwe.

  Zastanawiałem się gdzie leży przyczyna i wybrałem 3 opcje:

  1.niewiedza czego chcesz i kim chcesz być (w tym co jest twoją magią),

  2.brak decyzji i odwagi do wprowadzenia zmian w swoim życiu,

  3.niewiedza jak się przygotować i robić kolejne kroki do wymarzonej pracy.

  Przyczyny możemy jednak odłożyć na bok, pójdźmy dalej.

  Wiele lat temu moja mama wielokrotnie powtarzała mi historię swojej przyjaciółki z liceum, obecnie jest lekarzem lub prawnikiem (nie pamiętam dokładnie). Pochodzi z dobrze sytuowanej rodziny, poszła w ślady rodziców. Dopiero kiedy założyła rodzinę otwarcie przyznała się, że przez całe życie nienawidzi swojej pracy, a każdego wieczoru już boi się myśli, że następnego dnia znowu tam pójdzie. Ten przykład dał mi siłę pójścia nieco pod prąd, znalezienia swojej magii, wyboru zawodu i dążenia do niego. Teraz mam pracę, którą sobie wymarzyłem, jest moją pasją, zabawą, wyzwaniem i przygodą. Przy tym daje mi przestrzeń na ważne dla mnie osoby, hobby i marzenia.

  Jednym z moich marzeń, o którym chcę tutaj wspomnieć, jest aby więcej ludzi robiło to co potrafi najlepiej, dobrze się przy tym bawiło, wnosiło coś wyjątkowego od siebie do Świata, żeby inni im za to dobrze płacili J

  Dlatego podzielę się uproszczonymi krokami, które są minimum, aby każdy z nas mógł osiągnąć to czego pragnie. Odpowiedz sobie na poniższe pytania:

  1. Co jest dla Ciebie w życiu najważniejsze?
  2. Kim chcesz być?
  3. Jaka jest Twoja najsilniejsza magia? (tzw. talent, zdolność, mocna strona)
  4. Jak możesz jej użyć aby stać się tym kim chcesz?
  5. Jak możesz jej użyć dla dobra innych?
  6. Jaki będzie Twój pierwszy krok?

  Nie spiesz się z odpowiadaniem. Możesz je zapisać i nosić przy sobie, daj czas myślom na poukładanie się. Rozmawiaj o nich z innymi, zadawaj je innym i uważnie słuchaj odpowiedzi.

  Jak znajdziesz własną odpowiedź, z której będziesz zadowolony, zapisz i przejdź do następnego.

  Powodzenia!

  Podzielcie się swoimi myślami, wątpliwościami, odpowiedziami, może pomogą one innym lub nawet Wam samym.

  Active Strategy Sp. z o.o.

  ul. Kolista 14/22

  54-152 Wrocław

  NIP: 8943065098

  KRS: 0000570503

  REGON: 362233488

  X