6 kroków zanim zmienisz pracę

Jeśli obecna praca nie daje Ci satysfakcji, nie rozwijasz się lub inne czynniki skłaniają Cię do zmiany pracy, rozważ, co możesz zrobić. Zanim zmienisz pracodawcę zbuduj sobie dobrą pozycję wyjściową.

1. Odpocznij

Zrób sobie dzień lub kilka dni wolnych, najlepiej dłuższy weekend. Zapewnij sobie zajęcie na te dni. Spotkaj się ze znajomymi, wyjedź poza miasto, zrelaksuj się na saunie, basenie lub w inny odpowiadający Ci sposób. Nie myśl i nie rozmawiaj o pracy.

Po co: Naładujesz swoje baterie.

2. Posprzątaj

Po odpoczynku wróć do pracy i zacznij od porządków. Wyrzuć niepotrzebne dokumenty, zabierz z biurka wszystko, czego obecnie nie używasz. Zarchiwizuj pocztę w skrzynce mailowej, posegreguj w katalogi/kategorie. Znajdź kluczowe zadania, projekty oraz klientów. Ustal  ich priorytety.

Po co: Zmniejszysz nawał pracy i zwiększysz klarowność jej sensu.

3. Zakończ realizowane projekty i zadania

Jeśli sam nie możesz tego zaplanować lub potrzebujesz decyzji, poproś o nie swojego przełożonego. Zabierz się za zamknięcie najważniejszych spraw. Zaczynaj dzień od priorytetu nr. 1 i jeśli możesz nie czytaj poczty dopóki go nie skończysz. Przyglądnij się długo odkładanym decyzjom, daj sobie 20 min na ich podjęcie lub poproś kogoś o pomoc.

Po co: Zwiększysz swoją efektywność, uwolnisz się od ciągnących się zadań

4. Zwiększ swoje wyniki

Nie rozpraszaj się - odmów udziału w spotkaniach, na których nie musisz być (pod pretekstem ważnego projektu), wyłącz prywatne strony www, ogranicz rozmowy przy kawie. Odmawiaj przyjęcia drobnych, absorbujących, mało przydatnych obowiązków (pod pretekstem jw.). Upewnij się, że Twój przełożony wie o zwiększonych wynikach, raportuj systematycznie.

Po co: Wyróżnisz się, zmotywujesz się swoimi sukcesami i postępami, którymi możesz pochwalić się w tej lub innej firmie.

5. Zostań mistrzem w tym, co robisz

Utrzymaj swoją efektywność. Szlifuj swoje umiejętności, zapisz się na szkolenie wewnętrzne lub poproś o dodatkowe szkolenie. Przeczytaj najnowszą książkę z Twojego obszaru pracy. Możesz też porozmawiać i podpatrywać najlepszych w zespole. Zastosuj w pracy nowe techniki i narzędzia.

Po co: zwiększysz swoją wartość dla pracodawcy i ewentualny koszt Twojego odejścia, sprawdzisz, czy ta praca jest dla Ciebie.

6. Poszukaj możliwości u obecnego pracodawcy

Po 4-8 tygodniach pracy z podniesioną efektywnością i widocznymi wynikami, jeśli nadal chcesz zmiany, rozglądnij się w organizacji za lepszym miejscem dla Ciebie. Może to być inny projekt, praca z innym przełożonym, szerszy lub węższy zakres obowiązków, forma pracy (np. większa samodzielność, elastyczny czas pracy). Mądra organizacja zauważy dodatkowe inwestycje w Ciebie (szkolenia) i ponadprzeciętne wyniki w ostatnim czasie. Będzie bardziej skłonna pójść Ci na rękę, tym bardziej, jeśli zmiana miałaby wiązać się z kontynuacją postępów.

Po co: Zwiększysz swoją satysfakcję, bez potrzeby wysiłku i stresu szukania nowej pracy.

 

Jeśli, mimo powyższych kroków nie znajdziesz dla siebie odpowiedniego miejsca w obecnej organizacji, szukaj poza nią. Doprowadzanie zadań do końca, rozwój kompetencji i dobre wyniki w pracy pomogą nowemu pracodawcy zauważyć Cię pośród innych kandydatów.

Active Strategy Sp. z o.o.

ul. Kolista 14/22

54-152 Wrocław

NIP: 8943065098

KRS: 0000570503

REGON: 362233488

X