Rozwiń swoje przywództwo: 5 sposobów na zwiększenie wpływu na zespół

Jesteś liderem zespołu, menedżerem lub właścicielem firmy? Pewnie wiesz, że Twoja zdolność do inspirowania i wpływania na zespół bezpośrednio oddziałuje na jego wydajność, produktywność i ogólny sukces. Takiej umiejętności nie nabywa się wraz z awansem na stanowisko lidera – tego trzeba (i można) się nauczyć. Prawdziwe przywództwo nie polega na obnoszeniu się pozorną władzą. Rozwijając swój wpływ, możesz wydobyć to, co najlepsze z członków Twojego zespołu i osiągnąć niezwykłe wyniki, które przekroczą Twoje najśmielsze oczekiwania. Oto 5 sposobów, które pomogą Ci rozwinąć umiejętności przywódcze i zwiększyć Twój wpływ na zespół.

 

1 SPOSÓB: Dawaj dobry przykład

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na wzmocnienie swojego przywództwa jest dawanie dobrego przykładu. Członkowie Twojego zespołu patrzą na Ciebie i uważnie obserwują Twoje działania. Jako lider musisz demonstrować zachowania i wartości, których oczekujesz od swojego zespołu.

 

Podczas szkoleń menedżerskich często słyszymy od uczestników pytanie: „Czy nasz przełożony również weźmie udział w podobnym warsztacie?”. Twój zespół oczekuje, że jeśli wymagasz od niego postępowania w określony sposób lub posiadania danych umiejętności, będziesz wymagać ich również od siebie. Nie oczekuj, że Twoi podwładni będą motywować innych, udzielać feedbacku czy umiejętnie zarządzać swoim czasem, jeśli sam nigdy nie dałeś im konstruktywnej informacji zwrotnej, a delegowanie własnych zadań sprawia Ci trudność. 

 

Wykazuj się uczciwością, aktywnie angażuj się w wykonywane zadania i projekty, a w razie potrzeby bądź gotów pójść o krok dalej. Konsekwentnie uosabiając cechy, które chcesz widzieć w swoim zespole, budujesz wiarygodność, zdobywasz szacunek i inspirujesz ich do osiągania jak najlepszych wyników.

 

2 SPOSÓB: Sprzyjaj skutecznej komunikacji

Zgadza się. Sprzyjaj. To właśnie liderzy zespołów często bywają źródłem kiepskiej komunikacji, albo nawet jej zupełnego braku. Zatem nie utrudniaj. Jasna i otwarta komunikacja to podstawa skutecznego przywództwa. Od czego zacząć?

 

Zachęcaj do otwartego dialogu w zespole, w którym można swobodnie dzielić się pomysłami, obawami i opiniami. Twórz bezpieczną przestrzeń do rozmowy, nie krytykuj. Znajdź czas na 1:1 z każdym Twoim podwładnym. Ćwicz aktywne słuchanie, aby upewnić się, że członkowie zespołu czują się zauważeni, a ich zdanie jest brane pod uwagę. Pytaj jak pracownicy rozumieją cele, oczekiwania i obowiązki, żeby uniknąć nieporozumień.

 

Regularnie udzielaj konstruktywnych informacji zwrotnych, aby pomóc członkom zespołu rozwijać się i poprawiać swoje wyniki. Naucz się przyjmować feedback, również ten, z którym się nie zgadzasz. Wspierając kulturę otwartej komunikacji i tworząc wspierające środowisko, masz szansę dostrzec unikalne pomysły lub usłyszeć o istotnych problemach, zanim będzie za późno na ich rozwiązanie.

 

3 SPOSÓB: Rozwijaj inteligencję emocjonalną

Inteligencja emocjonalna to kluczowa umiejętność przywódcza, która pozwala zrozumieć i zarządzać emocjami swoimi i członków zespołu. Pielęgnując inteligencję emocjonalną, możesz wczuwać się w położenie innych, budować silne relacje i skutecznie radzić sobie w trudnych sytuacjach. 

 

Kiedy warto popracować nad budowaniem inteligencji emocjonalnej? Na pewno wtedy, gdy nie kontrolujesz własnych emocji. Jeśli Twój zespół nie zabiera głosu na spotkaniach, nie zgłasza problemów i nie wyraża odmiennego zdania, być może robi to w obawie przed Twoją reakcją. Jednak nie muszą to być tylko tak skrajne sytuacje. Inteligencję emocjonalną warto rozwijać także wtedy, gdy zbytnio koncentrujesz się na zachowaniu miłej atmosfery w zespole i nadmiernie poświęcasz się dla innych, np. wyręczając swoich pracowników.

 

Zwracaj uwagę na potrzeby emocjonalne swojego zespołu i odpowiednio na nie reaguj. Bądź stabilny i przewidywalny. Okazuj empatię, oferuj wsparcie i doceniaj osiągnięcia, ale jednocześnie dbaj o swoje granice. Rozwijanie inteligencji emocjonalnej zwiększa zdolność do łączenia się z zespołem na głębszym poziomie, prowadząc do zwiększenia zaufania, lojalności i – ostatecznie – wpływu.

 

4 SPOSÓB: Zachęcaj do współpracy i pracy zespołowej

Liderzy, którzy odnoszą sukcesy, dostrzegają siłę pracy zespołowej. Zachęcaj do wzajemnego wykorzystywania swoje mocne strony i wiedzę. Twórz także możliwości współpracy międzyfunkcyjnej i zachęcaj do czerpania z różnorodnych perspektyw w obrębie całej organizacji.

 

Wśród przedsiębiorstw, którym mamy okazję pomagać, często powtarza się problem silosowości. Nawet jeśli praca i wymiana wiedzy w obrębie własnego zespołu przebiega płynnie, często nie można powiedzieć tego samego o działaniu całej firmy. Współpraca między działami nie jest efektywna, kiedy każdy gra do swojej bramki i realizuje własne założenia. W skrajnych przypadkach zespoły nie tylko nie współpracują, lecz wręcz blokują i utrudniają sobie pracę, co fatalnie wpływa na atmosferę między pracownikami.

 

Zerwanie z silosowością wymaga odpowiedniej diagnozy i zaangażowania nie tylko Ciebie jako lidera, ale zwykle również dodatkowych osób. To nie jest łatwy proces, ale zdecydowanie warto podjąć próbę zbudowania fundamentu integracyjnego środowiska, w którym każdy pracownik czuje się doceniany i zachęcany do wnoszenia swoich unikalnych spostrzeżeń. W ten sposób stworzysz poczucie jedności i działania na rzecz wspólnego celu, co prowadzi do zwiększenia kreatywności, innowacyjności i ogólnej efektywności nie tylko Twojego zespołu, ale całej organizacji.

 

5 SPOSÓB: Stawiaj na rozwój – swój i zespołu

Ciągła nauka i rozwój osobisty są niezbędne dla skutecznego przywództwa. Inwestuj we własny rozwój osobisty i zawodowy oraz zachęcaj swój zespół do robienia tego samego. Bierz udział w warsztatach, seminariach lub konferencjach poświęconych przywództwu (tu polecamy zwłaszcza wydarzenia Active Strategy :)), aby zyskać nowe spojrzenie i perspektywy. 

 

Tak samo dbaj o członków zespołu. W ten sposób zmniejszysz prawdopodobieństwo ujrzenia na swoim biurku wypowiedzenia uargumentowanego brakiem możliwości rozwoju. Pytaj wprost o potrzeby i ambicje, a potem wysyłaj swoich pracowników na szkolenia. Nie domyślaj się, nie twórz swoich rozwiązań - pytaj. Szczera rozmowa to zawsze najlepsze źródło informacji. Nic tak nie demotywuje do rozwoju jak konieczność “odbębnienia” szkolenia, na które wysłał uczestnika jego przełożony bez wcześniejszego pytania, czy będzie dla niego przydatne. Twój pracownik straci tylko czas, a Ty - pieniądze.

 

Pamiętaj, że rozwój nie jest jednorazowym zadaniem, ale nieustającym procesem. Nadając priorytet wzrostowi i rozwojowi, inspirujesz innych do robienia tego samego i tworzysz kulturę ciągłego samodoskonalenia w swojej organizacji.

 


Rozwijanie swoich umiejętności przywódczych to ciągła podróż, która wymaga poświęcenia, autorefleksji i zaangażowania w rozwój. Wdrażając pomysły opisane w tym artykule, możesz poprawić swoją skuteczność przywódczą i zwiększyć wpływ na zespół. Na koniec mamy szalenie ważny protip: nie korzystaj tylko z jednego z wymienionych tu sposobów. Połącz je wszystkie razem i obserwuj rezultaty. Co zauważysz? Pozytywne i wzmacniające środowisko pracy, które napędza sukces i pielęgnuje potencjał zarówno Twój jako lidera, jak i całego Twojego zespołu.

Active Strategy Sp. z o.o.

ul. Kolista 14/22

54-152 Wrocław

NIP: 8943065098

KRS: 0000570503

REGON: 362233488

X