Kulisy Kariery – Aneta Długopolska-Mikonowicz o różnorodności

Łączy w sobie wrażliwość i piękno z konkretnymi rezultatami i determinacją.

Na szkoleniu coachingowym widziałem w niej sprzeczności. Miała otwartość i zdecydowanie, chaos i koncentrację, kobiecą empatię i męską rzeczowość. Pracowała z politykami, ludźmi biznesu, budowlańcami, artystami i wieloma innymi środowiskami. Dziękuję Aneto, że pozwoliłaś mi poznać Twoje kulisy kariery.

 

aneta dlugopolskaAneta Długopolska-Mikonowicz

Sales Manager T&C (Central & Eastern Europe)

Lear Corporation

Handluje w Europie i Azji, włada językiem angielskim, niemieckim i francuskim. Lubi rożnorodność i podroże. Kocha Wrocław. Jest niespokojnym duchem. Mimo sukcesów i pewności siebie, zachowuje pokorę.

 

Wojciech Paździor: Opowiedz, jak rozwijała się Twoja kariera?

Aneta Długopolska-Mikonowicz:

Mam za sobą dość zawiłą drogę. Studiowałam filologię germańską, public relations, później zarządzanie systemami przemysłowymi w języku francuskim [francuski MBA na École Centrale de Lyon – W.P.]. Próbowałam różnych zawodów i każde podejmowane zajęcie nauczyło mnie czegoś ważnego. Odbyłam staże w telewizji i ministerstwie spraw zagranicznych. Tam poznałam etykietę, protokół dyplomatyczny itp. Dyplomacja przydaje się teraz w pracy z zarządami międzynarodowych korporacji.

Kilka miesięcy spędziłam na budowie dużej fabryki jako tłumacz. Był to dla mnie prawie szok kulturowy. Jako kobieta, humanistka, musiałam nauczyć się współpracować z bardzo konkretnymi inżynierami i bezpośrednimi majstrami.

Na studiach co roku podczas wakacji pracowałam jako kelnerka w Niemczech, takie doświadczenie pomogło mi nauczyć się panowania nad emocjami w nietypowych sytuacjach i przyjmowania krytyki za nieswoje winy. Bez umiejętności zachowania zimnej krwi nie mogłabym dobrze wykonywać mojej obecnej pracy, w przemyśle motoryzacyjnym nieustannie mamy do czynienia ze stresującymi sytuacjami, których nie powodujemy, a które należy sprawnie rozwiązać.

Jak trafiłaś do Lear Corporation?

Prezes firmy, w której pracowałam wcześniej jako asystentka zarządu, zaproponował mi pracę w nowo powstałej spółce-córce niemieckiego koncernu. Zaczynałam jako specjalista ds. marketingu. Po dwóch latach, kiedy byłam kierownikiem biura, spółkę przejęła korporacja amerykańska i zaproponowano mi przejście do Lear na nowe stanowisko – kierownika sprzedaży branży T&C w Polsce. Było to dla mnie sporym wyzwaniem, byłam jedyną kobietą i jedyną osobą przed czterdziestką na takim stanowisku w mojej grupie, a ja nie miałam jeszcze trzydziestu lat. Po kilku latach powierzono mi odpowiedzialność za sprzedaż w Europie Środkowo-Wschodniej. Ostatnio otrzymałam dodatkowe wyzwanie – odpowiedzialność za jednego z kluczowych klientów branży na całym świecie.

Szybko zostałaś zauważona w nowej firmie i doceniona. Co było głównym czynnikiem budującym Twoją wartość dla pracodawcy?

Dla pracodawcy kluczowe są rezultaty, dostarczanie mierzalnych wyników, ale ważne są również zaufanie, zaangażowanie, chęć uczenia się, otwartość, gotowość do podejmowania nowych wyzwań.

Na pewno ważnym czynnikiem powodującym mój rozwój jest różnorodność doświadczeń, pomaga mi też umiejętność dotarcia do osób o różnych charakterach, wykształceniu i kulturze. Przy tym ważny jest szacunek, jakiego nabrałam dla tych różnic.

Jak budujesz zaufanie?

Ważne jest bycie sobą, szczerość, słowność i szacunek do każdego człowieka.

Jakie Twoje działania były/są kluczowe dla dynamicznego zwiększania swojego wpływu i zakresu odpowiedzialności?

Chęć uczenia się nowych rzeczy, wytrwałość, wielozadaniowość, umiejętność podejmowania decyzji i przejmowanie odpowiedzialności. Szacunek do osób, z którymi pracuję i dystans do siebie.

Co według Ciebie znaczy „przejmowanie odpowiedzialności”, bo ludzie różnie ją rozumieją?

Bardzo trudno pracuje się z osobami, które boją się ponoszenia odpowiedzialności za swoje decyzje i w konsekwencji zwlekają z nimi. W biznesie często decydująca jest szybkość podejmowania decyzji, konkretne działanie. W podejmowaniu dojrzałych decyzji bardzo przydaje się nie tylko specjalistyczna wiedza, ale i różnorodność doświadczeń. Dzięki temu lepiej rozumiemy złożoność wielu sytuacji.

Jakie postawy w pracy przyspieszają awans, a jakie go uniemożliwiają?

Oprócz konkretnych umiejętności na pewno pomocna jest otwartość, innowacyjne myślenie, odwaga w podejmowaniu wyzwań i umiejętność szybkiego podejmowania dobrych decyzji. Przełożonym trzeba przynosić rozwiązania, a nie problemy.

Uważam, że w awansie pomaga też umiejętność tworzenia przyjaznej atmosfery, sprawiającej, że ludzie Cię lubią, chcą z Tobą i dla Ciebie pracować. Zdecydowanie awans utrudniają niekompetencja, niedyskrecja, niesłowność, czy brak szacunku do współpracowników i partnerów biznesowych. Nieuczciwość go wyklucza.

Jak łączysz życie prywatne z pracą? Masz wiele obowiązków, częste delegacje.

Konieczne jest dokładne planowanie i organizacja. Mam potrzebę funkcjonowania w innych światach, różnorodności. Ekscytacja nowymi obszarami pomaga mi się oderwać od pracy i nabrać świeżej perspektywy, stąd np. międzysektorowy projekt WrOpenUp czy szkoła coachingu.

Co w pracy daje Ci najwięcej satysfakcji?

Różnorodność zadań, podróże i wyzwania.

Bardzo lubię ludzi (śmiech) i bardzo lubię nowe doświadczenia. Odwiedziłam ponad 40 krajów. Bycie w nowych miejscach mnie nakręca, a moja praca mi to umożliwia.

Uwielbiam, kiedy udaje mi się osiągnąć niemożliwe, kiedy mission impossible is accomplished (śmiech).

Co byś doradziła ludziom chcącym podobnie rozwijać swoją karierę lub pracować w podobnej firmie?

Uważam że oprócz specjalistycznej wiedzy bardzo ważna jest otwartość i zaangażowanie. Zdecydowanie radzę, by eksperymentować, uczyć się nowych rzeczy, szukać tego, co sprawia najwięcej radości i satysfakcji. Podobnie jak Ty, Wojtku, zbyt wielu widzę ludzi sfrustrowanych, którzy, mimo że często są utalentowani i mają potencjał, tkwią w miejscu w obawie przed radykalnymi zmianami.

Aneto, cieszę się, że udało się nam znaleźć chwilę na rozmowę.

Było mi było miło, dziękuję.

--
[one_half][box type="info"] Kulisy Kariery

Autorski cykl wywiadów z (nie)zwykłymi ludźmi. Opowiadają o różnych ścieżkach kariery, zdradzają swoje sekrety o odwadze, awansach, rekrutacji i czerpaniu satysfakcji z pracy. Każdy z gości chętnie pomoże, jeśli i Ty zaoferujesz swoją pomoc.

Zachęcamy do zadawania pytań i dyskusji pod wywiadami.

 

Kulisy Kariery

Autorski cykl wywiadów z (nie)zwykłymi ludźmi. Opowiadają o różnych ścieżkach kariery, zdradzają swoje sekrety o odwadze, awansach, rekrutacji i czerpaniu satysfakcji z pracy. Każdy z gości chętnie pomoże, jeśli i Ty zaoferujesz swoją pomoc.

Zachęcamy do zadawania pytań i dyskusji pod wywiadami.

 

Patroni medialni

Qbusiness.pl

Biznes-Dolnoslaski

Wroclawiak.pl

aiesec_short_logo (300x33)

KARIERA_logo

HRNews

logotyp TRECO portal v3

marka-pracodawcy-patronat

Active Strategy Sp. z o.o.

ul. Kolista 14/22

54-152 Wrocław

NIP: 8943065098

KRS: 0000570503

REGON: 362233488

X