Często naszą rolą jest inspirowanie i moderowanie procesu uczenia się. Tym razem poprosiliśmy naszych klientów o podzielenie się swoim doświadczeniem.
Reprezentują różne branże, doświadczenie życiowe i zawodowe. Uczestniczyli w wielu szkoleniach, kursach i mieli okazję pracować z menedżerami dobrymi, i tymi, którzy jeszcze wiele muszą się nauczyć. W poniższych wypowiedziach opierają się na tym, czego sami doświadczyli w swojej pracy menedżerskiej.
Zachęcamy do czytania, przemyślenia i wykorzystania wskazówek naszych rozmówców.
Jak wiemy, najważniejszą cechą szanowanego przywódcy jest jego inteligencja. Dodam, że niezbędne do bycia zaakceptowanym jako lider są stabilność emocjonalna, zrównoważenie i sprawianie, że jest się postrzeganym przez innych jako osoba godna zaufania.
Wszystkie te cechy są niezbędne, aby być autentycznym, a autentyczność jest z kolei podstawą wszelkiego zaufania i relacji międzyludzkich.
Armin Kreuzthaler
Daleko mi od tego, żeby uznać, że “osiągnąłem sukces”, ale chyba najważniejszą dla mnie umiejętnością przywódczą jest motywowanie ludzi i zachęcanie ich do podążania we wspólnym kierunku.
Warto wspomnieć o teorii Andy’ego Grove’a, byłego CEO Intel Corporation, głoszącej, że wynikiem pracy lidera jest wynik pracy jego zespołu. Manager zespołu mógłby w zasadzie nie robić nic, jeśli takie robienie niczego pomagało by jego zespołowi wykonywać swoje zadania skutecznie i na czas.
Żeby zespół mógł dobrze pracować, musi mieć do tego motywację. I tu wracamy do wniosku z mojej poprzedniej odpowiedzi: lider własnym nastawieniem i pracą musi inspirować ludzi wokół siebie. Także po to, żeby w przyszłości i oni mogli stać się dobrymi liderami.
Wiktor Schmidt
Nie ma jednej najważniejszej umiejętności, myślę o tym raczej jako podejściu albo postawie. Jako manager muszę stale rozwijać wszystkie moje kompetencje. Muszę wiedzieć w czym jestem dobry i gdzie mam deficyty. Skupiam się na tym, aby moje mocne strony stawały się główną siłą, a słabe rozwijam tak, aby nie hamowały firmy. To stały rozwój samego siebie i bycie kompletnym kompetencyjnie pozwala menedżerowi odnosić sukcesy.
Grzegorz Rudno-Rudziński
Odpowiedź na to pytanie jest zawsze uzależniona jest od tego, w jakim okresie firmy jesteśmy. W związku z szybkim rozwojem rynku, na którym istniejemy pojawia się dużo konkurencyjnych projektów na rynku. W takiej sytuacji kluczową umiejętnością pozwalającą nam wciąż i wciąż się rozwijać jest konsekwencja w działaniu. Konsekwentna realizacja celów pozwala nam kroczyć równym tempem do przodu. Dodatkowo odczuwamy, że nasza konsekwencja jest długookresowo bardzo męcząca dla naszej konkurencji.
Krzysztof Stypułkowski
Kiedy zdecydujesz się na stanowisko przywódcze, akceptujesz jednocześnie, że praca jest niejednoznaczna i nie ma recepty, która pomoże ci w trudnej sytuacji. To nie tylko różne role, które musisz pełnić dla organizacji i pracowników, ale także różne osobowości o różnych oczekiwaniach w zespole i wszyscy inni interesariusze, którymi się zajmujesz i musisz każdą tę osobę odpowiednio traktować.
Więc: jeśli nie lubisz złożoności, niespodzianek i indywidualności ludzi, nie celuj w pracę przywódczą.
Armin Kreuzthaler
Z badania Gallupa wynika, że zaangażowanie zespołu jest w 70% skorelowane z tym, jak ocenia swojego lidera. Możesz zatrudniać najlepszych, ale jeśli mają kiepskiego lidera i tak nie dostarczą oczekiwanych rezultatów.
Zespoły mają prawo mieć wysokie oczekiwania wobec swoich liderów - pod warunkiem, że oczekiwania liderów wobec nich mogą być równie wysokie. W ten sposób obydwie strony mają motywację, żeby dać z siebie jak najwięcej.
Dobry lider przyjmuje wymagania swoich ludzi i też od nich wymaga. Idealny lider swoimi działaniami pokazuje innym, jak pracować i jak być liderami.
Wiktor Schmidt
To nie wymagania od jednej osoby, ale od całego zespołu i firmy. My jako zespół kilkunastu managerów prowadzących ponad 200 osobową firmę wiemy, że musimy spełniać te zróżnicowane oczekiwania. Oprócz tych wspomnianych są jeszcze: dbanie o przyszłość firmy, nowe modele biznesowe, gwarantowanie konkurencyjności zarówno naszych produktów jak i firmy jako pracodawcy. We współczesnej, zwinnej organizacji nie ma szans stale spełniać tych oczekiwań przez jedną osobę, może to zrobić tylko dobry zespół. Tym bardziej przy zwiększającym się tempie zmian rynkowych i idących za nimi zmian oczekiwań, poradzić może sobie nie pojedynczy lider, tylko dobry zespół liderów.
Grzegorz Rudno-Rudziński
Są realistyczne jeżeli lider nie jest sam. Chcę budować zespół na zasadach płaskiego zarządzania, a do tego niezbędne jest wsparcie liderów od przełożonych i z zewnątrz.
Po pierwsze lider współpracując ściśle, przynajmniej na początku, z szefostwem, ma szansę jasno zrozumieć cele, zakres pracy i oczekiwania, dzięki czemu będzie mógł nabywać i przejawiać ww. umiejętności. Każdy lider potrzebuje też wsparcia w rozwoju umiejętności w postaci szkoleń i dodatkowych materiałów.
Od liderów trzeba oczekiwać wsparcia, wiedzy, silnej psychiki i chłodnego myślenia. Każdy lider powinien myśleć rozwiązaniami.
Kamil Górecki
Rola lidera w firmie jest rolą niełatwą. Presja jest rzeczą, do której trzeba mocno przywyknąć i nauczyć się z nią pracować. Zgadzam się z oczekiwaniami pracowników dotyczącymi tego, co lider im daje. Lider powinien pomóc pracownikom zaspokajać wymienione oczekiwania.
Z drugiej jednak strony, członkowie zespołów mają chwilowe oczekiwania, często rozbieżne w ww. To powoduje, że pracownikom zdarza się oceniać lidera w perspektywie sytuacyjnych decyzji, których nie rozumieją w pełni. Tego pracownicy także powinni być świadomi i brać w takich sytuacjach odpowiedzialność za poznanie szerszego kontekstu.
Krzysztof Stypułkowski
Nasi eksperci
Armin Kreuzthaler, Director People Development & Training, Magna International
Magna International to wiodący globalny dostawca branży motoryzacyjnej. Posiada 317 zakładów produkcyjnych i 102 centra zajmujące się tworzeniem, produkcją i sprzedażą produktów w 29 krajach. Ma ponad 155 000 pracowników skupiających się na dostarczaniu Klientom najwyższej wartości dzięki innowacyjnym procesom i Produkcji Światowej Klasy. Stara się być pracodawcą "z wyboru", etycznym i odpowiedzialnym obywatelem społeczności oraz doskonałym długoterminowym obiektem inwestycji dla akcjonariuszy.
--
Wiktor Schmidt, CEO, Netguru
Netguru to międzynarodowa firma dostarczająca usługi konsultingowe w zakresie programowania, integracji systemów oraz product designu i budowania aplikacji. Tworzy rozwiązania webowe i mobilne, strony internetowe, a także systemy e-commerce. Firma dwukrotnie została uwzględniona w rankingu Deloitte Technology Fast 50, a w ostatnim czasie – także w rankingu FT1000, wyróżniających najszybciej rosnące firmy w Europie.
--
Grzegorz Rudno-Rudziński, Managing Partner, Wiceprezez Zarządu, Grupa Unity
Unity od 20 lat wspiera transformację cyfrową klientów, realizując projekty IT z zakresu e-commerce, integracji systemów oraz omnichannel. Od 1997 zrealizowaliśmy ponad 500 projektów IT, z wieloma klientami pracując od ponad 10 lat. W 2016 roku obroty firmy wyniosły 25 mln, a poziom zatrudnienia przekroczył 200 osób.
--
Kamil Górecki – prezes zarządu/ współzałożyciel, FantasyEXPO
Krzysztof Stypułkowski – członek zarządu/ współzałożyciel, FantasyEXPO
FantasyExpo jest wiodącą polską agencją marketingową w branży gier, a w szczególności esportu. Jest odpowiedzialna za współpracę z takimi markami jak Sprite, Play, LG, Nvidia i innymi. Prowadzi operacje na terenie Polski, Czech oraz Słowacji.
--
Jeśli znaleźliście tu wartość dla siebie, będziemy wdzięczni za udostępnienie wywiadu innym.