12 sposobów jak przestać marzyć i zacząć działać

Rozmyślasz o marzeniach, przygodach i oczekiwanych zmianach. Moja rada? Zacznij działać - tylko upewnij się, że naprawdę tego chcesz i wiesz jak.

Kiedy rozpoczynamy nowy etap - nowy rok, kolejna rocznica pracy, okrągłe urodziny - wielu rozmyśla o marzeniach, przygodach i zmianach, które chciałoby wprowadzić w życiu. Często na rozmyślaniu się kończy. Moja rada? Zacznij działać - tylko upewnij się, że naprawdę tego chcesz i wiesz jak.

Wybierz z poniższych sposobów te, które pomogą Ci wprowadzić w życie pomysł, o którym myślisz już od dawna.

1. Nie rób nic

Pamiętaj, że jeśli masz pomysł, którego z jakiś powodów nie wdrażasz, zawsze możesz go wpisać na listę "może kiedyś". Niektóre pomysły muszą poczekać. Odłóż go na półkę i poczekaj na lepszy czas, humor albo technologie. Nie wszyscy i nie wszystkie pomysły muszą być realizowane.

2. Zagraj w grę "Co jeśli...?"

Rozważ poważnie różne scenariusze. Co jeśli zrealizujesz pomysł w 12 miesięcy? Co jeśli zaczniesz działać jutro? Co jeśli za 2 albo 10 lat? Co jeśli od realizacji tego pomysłu zależałoby Twoje życie? Co jeśli w ogóle nie zrealizujesz tego pomysłu? Co jeśli ktoś zrealizuje go przed Tobą?

Co jeśli...?

3. Porozmawiaj z obcymi

Jeśli bliscy nie pomogli Ci do tej pory, znajdź wokół siebie "pozytywnie zakręconych" obcych. Porozmawiaj z nieznajomymi o twoim pomyśle. Zapytaj o opinię i wskazówki osoby w pociągu, samolocie, na konferencji, w przerwie szkolenia. Wykorzystaj technikę feedforward Marshalla Goldsmitha.

4. Rzuć sobie wyzwanie

Połącz pomysł z czymś ambitniejszym, zwiększ jego zasięg lub poziom trudności. Zamiast w rok, zrealizuj go w pół, zamiast w jednym kraju, w trzech albo zamiast samodzielnie od razu z 5-osobowym zespołem. Co byłoby dla Ciebie motywującym wyzwaniem?

5. Znajdź ważny powód

Podczas przygotowań do wejścia na lodowiec stale brakowało mi motywacji. Co kilka dni robiłem dłuższe przerwy, odkładałem treningi lub je skracałem. Powód znalazłem słuchając Denisa Urubko, światowej klasy himalaisty. Stwierdził, że w wysokich górach nie może oczekiwać pomocy od innych. Jeśli nie jest odpowiednio przygotowany, bo nie przyłożył się to naraża całą ekipę. Od tamtego momentu moim celem nie było bieganie, ale przygotowanie się tak, aby nie być zagrożeniem dla całej ekipy.

Jaki jest prawdziwy powód realizacji Twojego pomysłu?

6.Ustal termin i miernik

Zapisz końcową datę zrealizowania pomysłu, ustal kluczowe mierniki sukcesu. Znajdź to, co możesz mierzyć i od razu zaplanuj sposób i częstotliwość monitorowania postępów. Zapisz wszystko, a terminy wstaw do kalendarza. Poinformuj też o nich osoby zaangażowane w pomysł.

7. Nie skacz na głęboką wodę

Jeśli ogrom pomysłu Cię przytłacza, zacznij od pierwszego kroku, który możesz zrobić dzisiaj lub jutro. Powtarzaj je systematycznie, tak, żeby weszły Ci w nawyk. Brian Tracy, znany tytan efektywności naucza, że złe nawyki bardzo łatwo wykształcić, trudno jednak z nimi żyć. Dobre nawyki trudno wykształcić, ale bardzo ułatwiają życie. Nie musisz zaczynać rewolucji w swoim zespole, zacznij od umówienia pierwszego spotkania, później wybierz kolejny mały krok.

8. Zrób to, co możesz

Pewnie nie zmienisz prawa, nie wybudujesz autostrad, ani nie zmienisz kultury polskiego społeczeństwa. Zastanów się, na co masz wpływ? Zacznij od siebie i swojego "podwórka". Nie ważne jak małą zmianę możesz spowodować, zawsze jest warta zaczęcia.

9. Dobrze się baw

Jeśli masz pomysł, który od dawna chcesz zrealizować, to pewnie Cię ekscytuje. Powodem braku działań może być to, że łączysz je raczej z męką niż przyjemnością. Połącz realizację pomysłu z tym, co Cię ekscytuje? Może zaproś do pomysłu znajomych, wybierz atrakcyjne miejsce, rób to w nietuzinkowy sposób.

10. Zrób coś dobrego

Wykorzystaj swój pomysł do pomocy komuś kogo znasz lub zupełnie obcej osobie. Wzbogać pomysł tak, aby służył, ułatwiał, motywował i angażował innych. W zamachu na World Trade Center część pracowników firmy SoundView Technology tego dnia straciło znajomych lub rodzinę. Firma zdecydowała przeznaczyć całodniowy zarobek na pomoc ofiarom. Na ogół było to ok. pół miliona dolarów, tego dnia zgromadzili ponad 6 mln dolarów.

11. Stwórz plan A, B i Z

Zaplanuj działania do realizacji Twojego pomysłu - plan A. Ustal plan B, czyli działania, które doprowadzą Cię do celu, jeśli A nie zadziała. Ustal plan Z, który powinien być "kołem ratunkowym". Plan Z zawiera działania wyjścia z pomysłu z minimalną stratą, dzięki czemu w razie porażki uchronisz się od katastrofy (zdrowotnej, finansowej, emocjonalnej, w relacjach, itp).

12. Ucz się przez doświadczanie

Ucz się w szkole zwanej "życie". Na studiach nie znajdziesz 'poprawnych' sposobów realizowania swoich pomysłów, musisz znaleźć swoją drogę. Ucz się przez podważanie zasad, doświadczanie i popełnianie błędów. Wyciągaj wnioski, czytaj, pytaj i rozmawiaj.

 

Jaki będzie Twój następny krok?

Active Strategy Sp. z o.o.

ul. Kolista 14/22

54-152 Wrocław

NIP: 8943065098

KRS: 0000570503

REGON: 362233488

X