Wspomnienie dr. Stephen R. Covey

16 lipca 2012 roku, w wieku 79 lat, zmarł dr. Stephen R. Covey. Jako podziękowanie za jego pracę i wkład w nasz rozwój, zapraszamy do krótkiego podsumowania osiągnięć i kilku wskazówek od Pana Covey'a.
Prywatnie Covey był ojcem 9 dzieci oraz dziadkiem 51 wnucząt. Do swoich ostatnich dni prowadził aktywne, radosne życie.

Zaliczony został do najbardziej wpływowych ludzi Ameryki przez tygodnik Time. Jeden z największych autorów naszych czasów, światowy autorytet w obszarze efektywności osobistej, przywództwa i rozwoju osobistego. Potrafił wyśmienicie zebrać i połączyć złożone teorie w proste, łatwe do wdrożenia zasady.

Najbardziej znaną książką Covey'a, wydaną w ponad 40 językach, jest "7 nawyków skutecznego działania" (ang. Seven Habits of Highly Effective People). Przedstawia 7 zasad, które prowadzą do satysfakcjonującego życia zawodowego i prywatnego, z uszanowaniem własnych wartości.

7 nawyków:

  1. Bądź proaktywny - nie czekaj, nie narzekaj, znajdź obszary, na które masz wpływ i zacznij działać
  2. Zaczynaj z wizją końca - miej jasny kierunek swoich działań, twórz i aktualizuj swoje cele i wizję
  3. Rób najpierw to, co najważniejsze - skup się na kluczowych zadaniach, celach i relacjach, walcz z rozpraszaczami i złodziejami czasu
  4. Myśl w kategoriach wygrana-wygrana - nie dąż do wygranej za wszelką cenę, nie osiągaj celu ani kosztem Twoim, ani drugiej osoby/strony
  5. Staraj się najpierw zrozumieć, potem być zrozumiany - słuchaj uważnie, poznaj drugą stronę, dopiero wtedy mów
  6. Synergia - dąż do twórczej współpracy, szukaj najlepszych rozwiązań, buduj zaufanie, wykorzystuj energię grupy/zespołu
  7. Ostrzenie piły - systematycznie dbaj i rozwijaj się w wymiarze fizycznym, społecznym, emocjonalnym i duchowym.

 

Inne polecane pozycje to m. in.:

"Zasady działania skutecznego przywódcy" (ang. Principle-Centered Leadership). Jest to logiczna kontynuacja "7 nawyków...". Covey utrzymuje w niej założenie, że fundamentem wszystkich naszych działań powinny być naturalne nawyki i zasady, tak niezmienne jak prawa natury. Żyjąc wg tych zasad liderzy zdołają inspirować, motywować, wykorzystać swój talent, energię oraz umiejętności innych osób.

"8. nawyk - od efektywności do wielkości i odkrycia własnego głosu" (ang. The 8th Habit: From Effectiveness to Greatness). Covey wszystkim, którzą chcą inspirować ludzi dookoła, radzi rozpoczęcie od inspirowania siebie. Jako sposób sugeruje znalezienie swojego "wewnętrznego głosu", czyli swojego powołania, misji, głównego i głębokiego celu w życiu. Dopiero wtedy można skutecznie inspirować innych pomagając im znaleźć ich własny 'głos'.

Więcej można znaleźć na stronie www.StephenCovey.com.

Polecamy także wiele filmów, które Covey, jako międzynarodowy mówca, nazywany przez niektórym 'złotoustym, nagrał.

 

Dziękujemy!

Active Strategy Sp. z o.o.

ul. Kolista 14/22

54-152 Wrocław

NIP: 8943065098

KRS: 0000570503

REGON: 362233488

X