Podsumowanie roku 2017

To był dobry rok, choć pełen wyzwań, mrówczej pracy i nauki. Byliśmy zmęczeni, ale nowy rok zaczynamy z dużym apetytem

Zarządzanie i procesy wewnętrzne

1. Rebranding - oprawa graficzna wymagała dostosowania do zmian w naszych usługach i docelowej grupie klientów. Dlatego powstało nowe logo z całą identyfikacją wizualną i stroną www. Był to długi, ale też przyjemny, kreatywny proces.

2. Nowy proces realizacji Akademii Lidera - pod koniec 2016 pojawiły się problemy w dwóch projektach. Był to impuls do usprawnienia sposobu realizacji programów liderskich/ menedżerskich. Skorzystaliśmy z pomocy eksperta od PM, PMO, Agile, mapowania procesów, uwzględniliśmy także wybrane elementy Design Thinking. Od tamtej pory w żadnym projekcie nie powtórzyły się problemy, zarządzanie jest łatwiejsze, a zadowolenie klientów wzrosło.

3. Rekrutacja nowych trenerów/ konsultantów - to było jedno z większych wyzwań. Myśleliśmy, że skoro na rynku jest tylu trenerów, to rekrutacja pójdzie szybko. Niestety znalezienie odpowiednich zajęło nam więcej czasu. Wzmocniliśmy zespół trenerski o dwóch nowych trenerów z bogatych doświadczeniem i pasujących do nas podejściem do pracy z klientami.

Co nowego robiliśmy

1. Szkolenia otwarte - po długich namysłach i dyskusjach postanowiliśmy organizować szkolenia otwarte, czyli każdy może zapłacić i wziąć udział. Wcześniej były one dostępne tylko na zamkniętych grup pracowników naszych klientów. Pierwsze tematy przyjęliście dobrze :) W ankietach (w skali 1-5) na pytanie “Rekomendowałbym to szkolenie innym” tylko jedna osoba zaznaczyła “3 - nie mam zdania”, 67% “5 - zdecydowanie tak” i reszta “4 - raczej tak”

2. Studia MBA oraz podyplomowe i magisterskie dla HR - mam przyjemność współpracować z WSB od 2010 roku. W 2017 prowadziliśmy dalej zajęcia na studiach podyplomowych, ale zostaliśmy także zaproszeni do kierunków związanych z HR/ Kadrami studiów magisterskich uzupełniających oraz na MBA.

3. Zostaliśmy partnerem merytorycznym - Kongresu IT Corner (Ewa Gomułka, była jedyną kobietą wśród prelegentów) oraz konferencji Made in Wroclaw. Oba wydarzenia przyciągnęły setki uczestników i świetnych gości.

4. Prelekcje - dzieliliśmy się doświadczeniem na spotkaniach InfoMEET, IT Corner, Made in Wroclaw, PMI Poznań, PMI Szczecin. To dla nas okazja do spotkania osób zainteresowanych rozwojem umiejętności zarządzania zespołami. Bardzo dziękujemy Wam za przyjście, słuchanie, zadawanie pytań. Zapraszamy do podchodzenia po prelekcji i przywitania się :)

Nowi klienci

  1. Axxiome - mieliśmy przyjemność przeprowadzić warsztaty definiowania projektów rozwoju firmy (Scoping Session), po których zarząd i HR zdecydowali o projektach HR-owych.
  2. Intive - warsztat dla działu rekrutacji z umiejętności liderskich (kontynuacja programu w styczniu)
  3. Poznańskie Centrum Świadczeń - warsztaty dla kierownictwa i osobno dla wybranych pracowników z Inteligencji Emocjonalnej
  4. Sii - warsztat z umiejętności liderskich dla grupy talentów
  5. SoftServe - warsztat dla zespołu HR i Administracji z planowania kariery
  6. SolSoft - moderowanie warsztatu strategicznego z zarządem i kluczowym partnerem biznesowym firmy

Wyniki

Nowi klienci: 89% nowych klientów w 2017 to klienci, którym zostaliśmy poleceni i klienci powracający (nie liczymy klientów szkoleń otwartych)
Analiza źródeł nowych klientów nie jest optymalna do podejmowania lepszych decyzji. Głównie dlatego, że może się podnieść kiedy po prostu nie zdobywamy aktywnie klientów. Dlatego od tego roku wprowadzamy wskaźnik na NPS, o tym dalej.

Przychód 2017: 97% wypracowanego w 2016 i 200% wypracowanego w 2015 roku
Prawie powtórzyliśmy poziom przychodów z 2016, niestety nie udało się osiągnąć zaplanowanego wzrostu. Wynika to głównie z dwóch przyczyn: (1) O ile w poprzednich latach już w listopadzie mieliśmy zakontraktowane projekty na pierwszy kwartał, tak przy 107% wzrostu w 2016 mieliśmy nerwową końcówkę roku, skupioną na realizacji projektów. W 2017 weszliśmy bardzo wolno, przez co jakakolwiek sprzedaż realnie rozpoczęła się w lutym. (2) Zaskoczyła nas liczba rozmów o dużych projektach, które przeciągały się wiele miesięcy i nadal trwają. W niektórych sytuacjach, to my doradziliśmy lepsze zbadanie przyczyn problemów i zaplanowanie projektu. Nie zmienia to faktu, że nie doprowadziliśmy wystarczającej liczby rozmów do realizacji.

Przez pierwsze 5 lat urośliśmy o 227% (średnio 45% r/r).

Co dalej?

  1. Wdrożenie wskaźnika Net Promoter Score (NPS) - do tej pory używaliśmy tego pytania, jednak w skali 1-5, oraz nie zwracaliśmy na niego wystarczającej uwagi. Skorzystamy z dobrych doświadczeń zaprzyjaźnionych firm.
  2. Optymalizacja szkoleń otwartych - zarówno promocji jak i ulepszanie samych szkoleń oraz dodawanie nowych tematów - bardzo często słyszymy od naszych klientów, oraz dalszych i bliższych znajomych, że nie wiedzieli o szkoleniach otwartych. O ile uczestnicy wychodzą ze szkoleń bardzo zadowoleni, to widzimy, że mamy sporo do usprawnienia w dotarciu z informacją do zainteresowanych osób i firm.

W tym roku mieliśmy chwile zmęczenia i zwątpienia, i wiemy, że czeka nas sporo pracy. Ale dbamy o to, żeby czerpać z tego, co robimy satysfakcję i nowy rok zaczynamy z dużym apetytem.

Do zobaczenia!

 

 

 

 

Active Strategy Sp. z o.o.

ul. Kolista 14/22

54-152 Wrocław

NIP: 8943065098

KRS: 0000570503

REGON: 362233488

X