Jak zwiększyć swoją produktywność w wakacje?

Tak, możesz się cieszyć z pięknej pogody za oknem i jednocześnie utrzymać swoją produktywność w wakacje. Ten artykuł podpowie Ci jak to zrobić.

Nadchodzi lato. Pojawiają się grille, dzieciaki szaleją i... niewidzialna siła zmniejsza naszą produktywność w pracy.

Piękna pogoda, wakacyjne rozpraszacze i ogólne "lajtowe" samopoczucie mogą zmniejszyć naszą produktywność o blisko 20 %, wg badania przeprowadzonego w zeszłym roku.

Czy jednak Twoja radość z tego okresu musi być umniejszona obawą, że Twój biznes się zawali? Czy nie możesz cieszyć się z lata i być jednocześnie pewnym, że sprawy toczą się w dobrym kierunku? Oczywiście, że możesz.

Ciągła praca to nie to samo, co maksymalna produktywność.

Dyscyplina ma swoje limity, elastyczność swoje zalety.

The Atlantic broni prawa samego prezydenta Stanów Zjednoczonych do udania się na wakacje - Przerwy w pracy są zbawienne dla funkcjonowania naszego mózgu. Kiedy decydujesz się na przerwę, to niezależnie od tego jak ją wykorzystasz, najważniejsze jest to, że ją masz. Jeśli zależy Ci na produktywności nie miej obaw przed krótkim poobijaniem się w Internecie. A jeśli zależy Ci na podejmowaniu dobrych decyzji na szczeblu państwowym, nie zważaj na głosy krytyki i wybierz się na swoje prezydenckie pole golfowe.

Jeśli psychologiczne i menadżerskie badania pokazują, że prezydent jest bardziej produktywny mając wakacje, to czy sam nie powinieneś z nich skorzystać? Nie musisz planować każdego rozstania ze swoimi pracownikami. Wystarczy, że każdy będzie wiedział co do niego w czasie Twojego wyjazdu należy.

Dobrym pomysłem jest wcześniejsze stworzenie kalendarza wydarzeń (kto kiedy wyjeżdża, co do czasu wyjazdu powinno zostać zrobione, co można przesunąć na później).

W czasie  lata często odpływamy myślami gdzieś indziej. Zwykle myślimy o miejscach, w których chcielibyśmy się znaleźć. Zastanów się czy nie dałoby się odbyć spotkań biznesowych, spotkań ze współpracownikami w innym miejscu (np. w parku czy też w kawiarni). Zmiana otoczenia może zbawiennie wpłynąć na nasz poziom produktywności.

Czy zmuszanie pracowników do pracy w biurze sprawi, że będą produktywni i dobrze zmotywowani do pracy? To wątpliwe. Warto pamiętać, że fakt przebywania przez osiem godzin w biurze nie oznacza, że praca przewidziana na ten czas zostanie wykonana. Może się okazać, że pracownik znacznie więcej zrobi w domu czy też na zewnątrz otoczony zielenią.

 

Oryginalny tekst Jessici Stillman znajdziesz pod tym adresem.

Active Strategy Sp. z o.o.

ul. Kolista 14/22

54-152 Wrocław

NIP: 8943065098

KRS: 0000570503

REGON: 362233488

X